Vissza
Maconkai évnyitó 2007.

Maconkai évnyitó 2007.

2007. 02. 13.

megosztás Facebookon

A Maconkai-víztározó és vízrendszer toronymagasan kiemelkedik a hazánkban ismert horgásztavak közül. Olyan igazi színfolt, amely nagyon sok dolognak köszönheti ismertségét és népszerûségét. Az elmúlt években a példátlan, szinte egyedülálló munka gyümölcseként egy igazi horgászparadicsommá alakították a vízterületet. Tavaly mind a horgászturizmus, mind pedig a versenysport területén tovább öregbítette hírnevét Maconka. Dérer Istvánnal, a horgászegyesület elnökével folytatott beszélgetésem során nagyon sok lényeges dolog került górcső alá. A cikk végigolvasása után sokakban felvetődhet a gondolat, hogy az írás címe a következő is lehetne: „A jelen lehetőségei – a jövő értékei.”

Hogyan értékelnéd a 2006-os évet?
Mivel tudom, hogy egynél több kérdésre kell válaszolnom, megpróbálom röviden összefoglalni. Sikeresnek, szerencsésnek és változatosnak. Sikeresnek, mert folytatódott a terület intenzív fejlesztése, szinte minden mutatónk a forgalom emelkedéséről és így természetesen csatoltan a bizalom megtartásáról, a hitelességről szól. Szerencsésnek, mert például az egészséges és sokszínû halállományt nem károsította a nyári 29,4 fokos rekord-vízhőmérséklet, vagy mert a szokatlanul száraz és enyhe ősz váratlan lehetőséget adott az előtározói vízépítési munkálatok költséghatékony és gyors befejezésére, illetve azért is, mert az elnyert pályázatok és a forgalom eredményeiből mindig a szükséges módon tudtuk finanszírozni fenntartásunk mellett fejlődésünket is. Változatosnak, mert miközben életem eddigi legkomolyabb kihívásainak is meg kellett felelnem, horgászszervezeti pályafutásom eddigi mélypontját (Maconkán kívüli a történet) is elhozta az elmúlt időszak. Ugyanakkor rengeteg jó és szép impulzus is ért, mert a vízpart kendőzetlen valóságában a tagság és a vendégek többsége évről évre pozitívabban áll az általunk elképzelt modell napi gyakorlatához akkor is, ha ez adott esetben ésszerû önkorlátozással is jár. Formálódik egy igazi közösség, és újra sok remek embert ismerhettem meg a horgászatnak köszönhetően. Biztos vagyok benne, hogy nagyon sokan cserélnének velem…
[foto,2jpg,Nem csak beszélni kell róla…,a,k]

Milyen konkrét fejlesztések történtek 2006-ban?
Szerencsére tovább tartott, tarthatott a lendület ezen a téren is. A tavalyi út- és parkolóépítések, zsilip-nagyjavítás után a sikeres pályázat eredményeként egy újabb, 25 millió Ft értékû beruházásra nyílt lehetőségünk. E lehetőséget a megyei és a városi önkormányzatok teremtették meg számunkra, ami munkánk elismerése is. Ennek eredményeként folytatódott a közvilágítás kiépítése, befejeződtek a déli parti út járulékos munkálatai, de a legfőbb eredmény számomra a kiépített csatornahálózatba bekötött 3 db komplex szociális blokk őszi átadása, melyek egyenként férfi-női, illetve mozgáskorlátozott WC-t, zuhanyzót, kézmosót-kézszárítót, valamint ivókutat tartalmaznak. Az ősszel átadott szolgáltatás végre teljessé tette az akár több napos, családi sátorozáshoz szükséges minőségi hátteret is. Elkészült az V. tórészlet és a csónakkikötő járdaszakasza, és az I. sziget bejárójánál kiépült egy kis sziklakert is.
[foto,3.jpg,Egy a három legújabb épület közül,a,k]
[foto,4.jpg,Mindig nyitva, mert a „miénk”!,a,k]
[foto,5.jpg,Ilyen a színvonalas szolgáltatás…,a,k]
Ezt követően a kedvezőnek látszó őszi időjárás válaszút elé állította a Vezetőséget. Elkerülhetetlennek tûnt ugyanis az előtározó árapasztójának nagyjavítása, továbbá célszerûnek látszott a halőrház bővítésének azonnali megkezdése (pince) is, tekintettel arra, hogy így a főidény elejére elvben átadhatóvá válik maga az épület is. Végül ritka szerencsénk volt az időjárással a valóságban is, így december közepére további 6 millió Ft-os főösszeggel elkészült a teljesen felújított előtározói mûtárgy, újra lehetővé téve az intenzív halnevelést. Pár napra rá pedig átadásra került a jelenlegi halőrház alapterületének kétszeresével rendelkező pince, amely raktárként, öltözőként és a szintén területben és minőségben is kibővülő büfé kiszolgáló helyiségeként egyben a felszín feletti bővítés síkalapja is. Apró dolog az előzőekhez, de számomra fontos, hogy ősz óta a kiépített parkfelületeken folyamatosan virágok nyílnak a főbejáratnál és az I. szigetnél, ezenkívül az út mellett egy, a jövőben vizuális élmény-csodát nyújtó japán díszcseresznye fasort telepíttettünk.
[foto,6.jpg,Készül az egyik parkoló,a,k]
[foto,7.jpg,Már „új utakon” a III. tórészlet felé,a,k]
[foto,8.jpg,Ügyelnek a részletekre - is,a,k]

Mennyiben változott a tagsági, illetve a napijegyes díjszabás?
Magában a díjszabások megállapításában is jelentős technikai változás történt, amely a kiszámíthatóságot és a stabilitást, valamint a gyors egyesületi reakcióidő megalapozását egyaránt szolgálja. Így a januári éves közgyûlésen a 2007. évi árakon túl már a 2008. évi díjszabást is megállapítottuk. Ezt követően pedig ezzel az ún. gördülő-tervezéssel mindig a tárgyévet követő év díja kerül elfogadásra, azaz többé nem lesz gond kiadni már akár január elsején az új maconkai engedélyeket. A 2007. évi változásokról annyit, hogy az évek óta változatlan tagsági díjak most 5 % körüli mértékben emelkedtek, ezért igazából csak az új belépők díja emelkedett jelentősen, de itt meg már évek óta eleve a várólista érvényesül. Szerintem érdemes elgondolkozni azon, hogy a 2007. évi 29.000 Ft-os éves parti engedély milyen lehetőségeket és szolgáltatásokat jelent Maconkán, tehát horgászaink mit kapnak ezért az elvitt halmennyiségen - akár évi 60 db nemeshalon (!) - túl is cserébe…
A Haldorádó olvasótáborának döntő részét a tagdíjaknál természetesen lényegesen jobban érdeklik a napidíjak. Itt sem „szálltunk el”, az évek óta változatlan 2.750 Ft-os napijegy szimbolikus 50 Ft-tal emelkedett, viszont a kiegészítő szelvény által igénybe vehető többletszolgáltatások ára ugyanennyivel egyidejûleg csökkent. Így a 24 órás horgászat 4.000 Ft-os díja megegyezik a tavalyival, és ezért még mindig 4 db ún. nemeshal vihető el külön meghatározott bontásban és 5 kg egyéb hal kíséretében. Azok esetében pedig, akik élnek a non-stop helyfoglalás lehetőségeivel még csökkentek is a díjak! Igaz, az ő esetükben a valódi sporthorgászat kerül még jobban előtérbe azzal, hogy az elvihető halak számát jelentősen korlátoztuk. Ez a tavalyi év tapasztalatai alapján az itt táborozók 90 %-nak magától érthető, mondhatni természetes. Fontosnak tartom azt is megjegyezni, hogy a kiépített komplex szociális blokkok is ingyen vehetők igénybe, valamint nem változott a sátorozás, a csónakbérlet, vagy a parkolás díjszabása sem.
[foto,9.jpg,Az első találkozás - együtt érkezve a nappal,a,k]
[foto,10.jpg,Napnyugta - mi még maradunk,a,k]
Nagy örömömre a két alapvető horgásztatási forma között sikerült ettől az évtől megteremtenünk az átjárás újabb lehetőségét is, ez az ún. maconkai alaptagság debütáló intézménye. Felnőttek esetében az 5.000 Ft-os tárgyi díj tartalmazza az állami és a horgászszövetségi okmányok árát, valamint azt a maconkai betétlapot, amely több kedvezmény igénybevételére is jogosít. Ezek közül legfontosabb a visszatérő napijegyesek kedvezménye, akiknek a 9. majd azt követően minden 5. napijegy után a következő alkalom ingyenessé válik! Az alaptagsággal rendelkezők jogosultak kedvezményes, éves BSHE parkolási jegy vásárlására is, valamint a sátorozási és csónakkölcsönzési díjak esetében rájuk szintén a tagi kedvezményes díjszabás az irányadó, ami egyébként a horgászversenyekre való jelentkezésnél is több esetben előnyt jelent. E tagság a későbbi területi jegyes felvétel elbírálásakor is kedvező pozíciót jelent, s beszámít a várólistába is. Annak, aki szeret Maconkán horgászni, éves szinten e forma nem csak rentábilis, hanem garantáltan nyereséges is lehet. Az első visszajelzések ezen a téren már most nagyon pozitívak!
A változás a 2008. évre is minimális lesz, mert úgy tûnik, jól bejáratott és igazságos is a rendszer, amit a több száz fős közgyûlés egyhangú szavazata is egyértelmûen visszaigazolt.

Változtak-e a vízrendszeren a horgászattal kapcsolatos szabályok?
Itt szintén már nem nagyon kellett hozzányúlni a bevált szabályokhoz. A legjelentősebb változtatás talán az ún. jelölt halak védelmének megszüntetése, mert a pontyok jelentős része szerencsére már túlnőtt a „veszélyeztetett” kategórián. Az idei évtől tehát már csak az 55 cm feletti pontyok maradnak védettek, a kisebbek (a koik kivételével) jelölés esetén is szabadon elvihetők. Továbbra is kedvezmény, azaz választás szerint 1 további hal elviteli lehetősége jár a rekordhalak kifogóinak, és ugyanez él a sokszor méltatlanul háttérbe szorult keszegfélék, kisebb egyéb halak esetében is. A hagyományosan színvonalas versenynaptár ellenére is próbáltunk teljesen szabad hétvégéket beépíteni a rendszerbe, valamint egy picit még jobban kiterjesztettük a helyfoglalás és az éjszakai horgászat lehetőségeit. Pontosítottuk a halak sportszerû kezelésének szabályait, és természetesen továbbra sem tesszük lehetővé a szabályok „kiskapus” kikerülésével a célzott húshorgászatot, hiszen becsületesen is kiemelkedők a halfogás lehetőségei. A BSHE által évről évre kiadott tájékoztató-család a szabályok kivonatát szerintem színvonalas módon tartalmazza, jelenleg 2 tagsági, 2 vendég és 2 kiegészítő (helyfoglalás, rekord-horgászat) kiadvány fedi le a teljes maconkai horgászati-horgásztatási tevékenységet. A tagok esetében a tájékoztatóval egybeszerkesztett speciális fogási naplóba, a napijegyeseknél pedig a leválasztandó és leadandó szelvényen továbbra is kérjük a minimális többletmunkával járó, de igen komoly segítséget jelentő halfajonkénti adminisztrációt.
A szabályok kapcsán mindig meg szoktam említeni, hogy a sok részletszabály nem a becsületes horgászok ellen, hanem értük készül, ezekkel pont az ide és (szerintem) máshová sem való tudatos „ügyeskedők” szûrendők ki. A halőreink mindig el tudják választani a véletlent a tudatostól, s így már nem is olyan vészes a dolog, miként ezt a vendégek tízezres, döntően időről-időre visszatérő tábora is bizonyítja.
[foto,11.jpg,Egy átlagos nyári délután,a,k]
[foto,12.jpg,Együtt a Tóparti Randevún,a,k]

Telepítésre kerültek-e újabb halfajok? Halfajonként milyen új rekordok születtek 2006-ban?
Maconkán jelen ismereteim szerint 45 (!) halfaj él, gyakorlatilag minden, ami e víztípusban megtalálja az életterét. Büszke vagyok a 23-féle pontyváltozatra is, ami gyakorlatilag a teljes honi paletta. Érdekesség az is, hogy a tervszerû halgazdálkodásnak is köszönhetően a süllő és a csuka állománya a tározón általában egyensúlyban van, a beindított ragadozóprogramunkkal pedig újabb komoly előrelépést tettünk a tárgyi halfauna célzott átalakításában. Így igazából már „csak” a rekordpéldányok és a kuriózumok védelme, megőrzése és állományuk szinten tartása a cél, tehát már nem kell nagyon kísérletezgetnünk. Tavaly 9 halfaj abszolút rekordja dőlt meg, ami kiemelkedő eredmény. Már húsz kiló fölé jutottunk a ponty esetében, de a különlegességek közül a 120 cm-es tok, a gyönyörû compó vagy a menyhal, esetleg a szép szilvaorrú keszeg rekordja is legalább ugyanolyan, ha nem nagyobb ritkaság a maga nemében. Maconkáról 2002. és 2006. között évről évre több, immár 2364 db óriás hal, (ebből 1896 db ponty) szerepelt a magyar rekordlistákon, ezzel a vízterület a rekord-bejelentések alapján ötödik éve az ország legeredményesebb horgászvize! Jó látnom az átlagsúly növekedését, a rekordhalak egészséges fejlődését. A jövő e tekintetben is biztosítottnak látszik…
[foto,13.jpg,Varázslatos!,a,k]
[foto,14.jpg,Megvan a 3 kívánság?,a,k]
[foto,15.jpg,Annak, aki télen sem tétlen…,a,k]

Összegezve a telepítéseket, milyen mennyiségû hal került a horgászvízbe?
A 2006. évben 20 halfajból (a nagy fajszám a folyami, változatos fauna és a célzott kuriózum-keresés eredménye is) és 36 szállítási napon összesen 480 mázsa halat telepítettünk 32 millió Ft feletti bruttó értékben, így csak az elmúlt 5 év alatt 200 tonnát megközelítő mennyiségû hal került a víztározóba és vízrendszerébe. Persze látnom, látnunk kell azt is, hogy a valamikori 5 % ÁFA ma 20 %, és ezenkívül emelkedni is kezdtek a beszerzési árak, így például pontyot „még” 400, de 1 nyaras süllőt „már” 1800 Ft/kg nettó áron tudtunk beszerezni. Az évben betelepített 4751 kg (2005-ben: 3362 kg) ragadozó egyre inkább új távlatokat nyit meg majd a mûfajban, már tavaly ősszel is érezhető volt a fogásokban a ragadozóállomány jelentős felfutása. A mennyiség mellett nagyon figyelünk a minőségre is. Ez nem csak lehetőség, kötelesség is a tógazda részéről!
[foto,16.jpg,Telepítenek kicsiket…,a,k]
[foto,17.jpg,… (nagyon) nagyokat…,a,k]
[foto,18.jpg,… és mindenfélét!,a,k]

Fogási szempontból melyek voltak a legeredményesebb időszakok?
Na ez az a kérdés, amit szerencsére nem lehet teljesen soha megválaszolni. Mi a változatos halfauna fenntartásával és a folyamatos telepítéssel optimalizáljuk annak lehetőségét, hogy szinte bármikor lehessen halat, azon belül nagy halat fogni nálunk. De ezt konkrét fajra és kg szerinti nagyságra bontani lehetetlen. Mindenkinek az a jó időszak, amikor Ő sikeres a halfogásban, holott lehet, hogy a közvetlenül mellette ülő, ugyanolyan technikát és anyagot használó horgásztárs betlizik. A vízzel itt is együtt kell élni egy picit, és fontos a hal- és helyismeret is. De még így is megmarad a kiszámíthatatlanság, ami az egyik sava-borsa a horgászatnak szerintem. Ugyanakkor számos „csoda”(?) történt már e tekintetben a víztározón, de ezekről majd egyszer egy külön cikkben próbálok együtt gondolkodni a Haldorádó táborával. Azt még bevallom, hogy nem vagyok boldog, amikor azt kérdezik tőlem telefonon, hogy ugye biztos, hogy egy nap alatt fogok egy nagy pontyot? Tudom, hogy időhiányban (is) sokan szenvedünk, de garanciát nem lehet kapni a sikerre. Az viszont biztos, hogy aki egy napot rászán a vízre és tud is horgászni, nem marad hal nélkül Maconkán.

Milyen volt az összfogás?
587 mázsa elvitt hal került a fogási naplókba és a szelvényekre, ebből 254 mázsa a vendégek zsákmánya volt. A fogási biztonság szerintem kiemelkedő, és a havi, faj szerinti - szerintem tanulságos - statisztikát rendszeresen közöljük is az olvasókkal. A sokszor 90%-os fogási biztonság, vagy a tartósan 60 kg körüli tagsági átlagfogás magáért beszél, miként a versenyek eredményei is. Folyamatosan feldolgozzuk a fogásokat faj, fogási nap, súly és még több szempont alapján, a több százezer (!) hal adatait tartalmazó számítógépes adatbázis nagy érték, de egyben segítség is a folyamatok megértéséhez, a halgazdálkodás megtervezéséhez. Itt is szeretnék köszönetet mondani vendégeink és tagjaink korrekt, alapos adminisztrációjáért!
[foto,19.jpg,Egy hal, amely kimaradt a regisztrációból :),a,k]

Milyen rendezvények, horgászversenyek kerültek megrendezésre, és milyen horgászversenyek várhatóak a 2007-es évben?
2006-ban 18 nagyobb rendezvényre, versenyfordulóra került sor a vízterületen, köztük nemzetközi és országos versenyekre is, mintegy 1200 résztvevővel. Örömmel tölt el, hogy már egyéb, sport- és kulturális rendezvényeket is szervezünk, túllépve a horgászat keretein. Visszatérve a fő profilunkhoz, az egyesületben büszkék lehetünk arra, hogy a bojlis, a kishalfogó/verseny, a feeder, valamint a pergető szakágakban már egyaránt elismert múltunk és megítélésem szerint biztos jövőnk is van. Az eredmények tavaly sem maradtak el, így pl. a bojlis horgászat csapatátlag-, valamint összsúly-(világ)rekordja és az abszolút magyar pergető rekord is megdőlt 2006-ban Maconkán! Azt hiszem, abban a kellemes helyzetben vagyok, hogy hagyományos versenyeink már nem szorulnak reklámra! De e versenyek megtartása a vizek közötti - szerencsére - tovább élesedő versenyben továbbra is elemi érdekünk, a bevétel azonban itt már igazából másodlagos. Egy bojlis verseny 80 mázsás fogása, az őszi pergető verseny több száz hala, a 24 órás verseny sok ezer keszege hihetetlen jó mintavétel, így a halállomány folyamatosan monitorozható. Miként a valós telepítési, halőrzési tevékenységünk is, hiszen ilyenkor maga a víztározó is versenyez! Lehet számokról írni vagy beszélni, ha nem adja vissza ezt a versenyek - és ami még fontosabb - a „sima” hétvégi családi horgászatok valósága… De legalább ugyanilyen fontos emberi tényező számomra az évről évre visszatérő versenyzők őszinte, érdekmentes barátsága. Igen, van ilyen is. Ritka kincs, ezt is meg kell becsülni, miként bármit az életben. A jövő évi előzetes versenynaptár egyeztetésében jelenleg 16 versenynap szerepel, gyakorlatilag a megszokott, hagyományos, ám a teljes versenyhorgászati kört felölelő versenyekkel. Tudom azt is, hogy a versenyek tagjaink és vendégeink részére időszakos korlátozásokkal, ezért néha bosszúsággal is járnak, de itt jegyzem meg, hogy az utóbbi négy évben már egyetlen napon sem volt teljes horgászati tilalom a tározón…
[foto,20.jpg,Maconkán mindig van miért…,a,k]
[foto,21.jpg,… van hol…,a,k]
[foto,22.jpg,… van mikor…,a,k]
[foto,23.jpg,… és főleg van kivel versenyezni!,a,k]

Az előző évekhez képest mennyiben változott a vendégforgalom?
Őszintén mondom, engem is meglepett a vendégforgalom további, dinamikus, 40 %-os növekménye. A visszajelzések, a parti beszélgetések alapján a - döntően többször visszatérő - vendégek többségét a szép környezet, a rendezett vízpart, a folyamatosan kiépülő családbarát szolgáltatások legalább annyira vonzzák, mint a sokszínû és gazdag halállomány. Talán nincs is olyan jelentősebb település, ahonnan ne keresték volna már fel a Maconkai-víztározót. Különösen jelentős a budapesti és -környéki bázisunk, de tavaly ezen túl már 15 országból fogadhattunk vendégeket. E jelentős forgalom döntően hozzájárul a stabil gazdálkodáshoz, ezzel a díjtételek kedvező szinten tartásához is. Ezt tagságunk is tudja és elismeri. Jó kimondani azt a tényt, hogy Maconka évi 26.000 tagsági- és napijegyes, valamint versenyzői vendégnapjával ma már nem csak a megye, a régió, hanem az ország egyik legismertebb horgász-turisztikai attrakciója!
[foto,24.jpg,Ugye szép? Mindent érdemes…,a,k]
[foto,25.jpg,… közelebbről is megtekinteni…,a,k]

Kik azok a személyek, csapatok, akik teljesítményükkel kiemelhetőek?
Előre jelzem, hogy nem szeretnék senkit megsérteni, mert szerencsére évről évre hosszabb a sor. Ezért itt és most nem sorolok fel neveket, tisztségeket. Belülről nézve kifelé továbbra is a legfontosabb, hogy minőségi, 24 órás halőrzés van vizünkön. Emellett naprakész az egyre bonyolultabb adminisztráció, a könyvelés, korrektül mûködik a büfé, rendben folyik a területek parkosítása és takarítása, továbbá egyre jobban kialakul egy olyan tisztségviselői és segítői csapat, akikre számítani lehet a versenyek kapcsán, netán pl. árvízi gond esetén is. Úgy gondolom, hogy nem csak az elnök lehet elégedett a felsorolt alkalmazottak, megbízottak, vállalkozók és nem utolsósorban tisztségviselők, tagok munkájával!
A másik vonulat az együttmûködő cégek, támogatók, intézmények és hivatalok csoportja. Kiadványainkon a logók tanulmányozásával vagy a versenynaptár, esetleg a cikkek olvasgatásával mindenkinek egyértelmûvé válik, hogy például a horgászcikk-kereskedők, -forgalmazók közül ki támogat az átlagnál jobban minket. Együttmûködésünk minden esetben korrekt, és természetesen a kölcsönös előnyökön is alapul. Vannak, akik a háttérből, s teljesen önzetlenül segítenek.
Feltétlenül megemlítendők még magyar és külföldi barátaink, versenycsapataink és élversenyzőink, akik hírvivőként is sokat segítenek nekünk. A víztározót minden évben számos „híresség” is felkeresi, és jó, hogy legtöbben már inkább horgászként, barátként térnek vissza.
Mindenkinek ezúton is köszönet azért, amit Maconka érdekében tett, vagy tenni fog! A valódi köszönet személyes, bensőséges dolog. Ígérem, próbálom gyakorolni a jövőben is.
[foto,26.jpg,A pillanat varázsa I.,a,k]
[foto,27.jpg,A pillanat varázsa II.,a,k]
[foto,28.jpg,A pillanat varázsa III.,a,k]

Milyen új fejlesztéseket, lehetőségeket tartogat 2007., milyen tervek vannak „tarsolyban” a távolabbi jövőre nézve?
A 2007. évi tervekben a fő cél májusra a halőrház háromszoros bővítése úgy, hogy a jelen épületben egy korszerûbb, tágasabb büfé, középen egy 50 fős vendéglátó-terasz, a harmadik harmadban pedig egy halőri iroda és tárgyaló készül el. Természetesen folytatjuk a tervszerû tóberendezési munkálatokat (filagóriák, nyársalók, hulladéktárolók stb.), valamint az arborétumszerû környezet kialakítását is. A forgalomra is figyelve folyamatosan és változatosan telepítünk, legalább 500 mázsa mennyiségben. Kibővítjük a tóparti büfé szolgáltatásait. Összegezve: továbbra is egyre jobbak akarunk lenni!
Távolabbra nézve az elfogadott rangsor szerint 2008-ig aktualizálandó feladat a gáti (alsó) szervizút fizetős szakaszának szilárd burkolatúvá tétele, valamint az I. sziget bejárójának javítása, az előtározó tájrendezési kotrásának I. üteme.
Már tavaly megkezdődött a teljes tározói kotrás és területi fejlesztés előtervezése is, amely - az eddigi legmerészebb álomként - EU forrásokból, az NFT keretében valósulhatna meg valamikor 2008. és 2012. között. Ezt a százmilliós nagyságrendû, kiemelt fejlesztést Bátonyterenye Város és Dorogháza Önkormányzata, a vízkezelő KDV-KÖVIZIG, valamint a BSHE konzorciális összefogásával próbáljuk meg sikerre vinni. Maga a terv szinte egyedülálló abban, hogy egy olyan moduláris felépítésû komplex fejlesztési csomagot tartalmaz, amely több, mint „csak” egy vízügyi (1), egy környezetvédelmi (2), vagy egy turisztikai (3), infrastrukturális (4), illetve foglalkoztatás-bővítő (5) célberuházás, hiszen ezen valamennyi hatást és lehetőséget egyszerre szintetizálja is úgy, hogy a siker esetén maga a megvalósítás is a napi, folyamatos mûködtetés közben, ütemezetten történhet meg. A részletekről több okból is még nem nyilatkozom, nyilatkozhatom, de az eddigi jelek kedvezőek.
Mindenesetre a terület komplex turisztikai kínálatot biztosító egészként, kezelését tekintve is egy kézben maradna, mûködtetése pedig továbbra is nonprofit jellegû lenne, ritka magyarországi példaként, kivételként.
[foto,29.jpg,Jó a kilátó…,a,k]
[foto,30.jpg,… és a kilátások is!,a,k]

Milyennek ítéled meg portálunkkal az elmúlt évek kiemelt együttmûködését?
A legfontosabb tartós befektetés a horgásztatásban is az őszinteség és a naprakészség, de emellett is elengedhetetlen a folyamatos, naprakész közönségkapcsolat biztosítása. Az egyesület, a kezelésében lévő Maconkai-víztározó és én magam is az elmúlt pár évben együtt fejlődtünk a portállal, szerintem példás együttmûködésben. Mára olyan információs bázist sikerült előállítani, amely egyedülálló a maga területén. Most is, mikor ezen írás megjelenik, aktuális információkkal látható a Haldorádón a maconka microsite, megújítása és a további fejlődése - ha rajtam múlik - garantáltan folyamatos marad. Jó, hogy ebben partnerek a tulajdonosok és a fejlesztők, akiket - remélem, nem cáfolnak meg - barátaimnak is tudhatok. Megvan az irány, haladunk az úton. Szerintem a jó irányba, és a leggyorsabb megengedett sebességgel.
[foto,31.jpg,Igazából együtt jobb a célba érkezni, ugye?,a,k]

Bármi, amit még fontosnak tartasz, de elfelejtettük megkérdezni…
Szerintem igen részletes, talán túl részletes áttekintést kaphattak rólunk a Haldorádó olvasói, annak ellenére, hogy egyik-másik kérdés megválaszolása számomra egyáltalán nem volt egyszerû. Pont azért, mert hihetetlenül sok esemény történt az elmúlt egy évben is, ráadásul az ember sokszor annak megfelelő terjedelemben beszél arról, amennyire szereti az adott dolgot csinálni. Persze jó, ha eközben érdemi marad a tartalom is. Egyesületünk gazdálkodása tárgyában is minden mindennel összefügg, de a valóságban egyedül kicsi az érdemi mozgásterünk. Igaz, egy profitorientált cégnél néhány tekintetben szabadabbak vagyunk, mert mi például megtehetjük azt, hogy az átlagnál egy picit jobban figyeljünk az emberekre, az értékekre. Így az a 340 millió Ft, amely az elmúlt években itt került befektetésre, döntően közösség valós érdekében hasznosulhatott. Megítélésem szerint a megalapozott, fenntartható fejlesztés minden vízen a jövő záloga, és segítségével alapozhatjuk meg azt a sikeres egyesületi-közösségi létet, melyet elsődlegesen a biztonság jellemez! De nem csak Maconkán. Mindenhol, ahol a sajátunkként érezzük és kezeljük a vizet és évről évre, napról napra változó környezetét! S ha lehet, tanuljunk meg örülni egymás sikerének. Én hiszem, hogy a többségnek ez sikerülni fog!
[foto,32.jpg,Mindenkinek!!!,a,k]
Zárszóként pedig minden Haldorádó olvasónak, fórumosnak, szimpatizánsnak a 2007. évre is jó fogást, kellemes pihenést és szórakozást kívánok mindenhol és mindenkivel - ahogy csak igazából szeretnétek!
Vízbemutató film:
[video,Maconka.flv]

Csákány Attila - fotók: Dérer István, BSHE
Videó: PR TV Produkció

Üzenetküldés

A funkció csak bejelentkezett felhasználók számára érhető el.

Ha el szeretné küldeni észrevételét a fenti tartalommal kapcsolatban, jelentkezzen be!

Üzenetküldés