VII. MACONKA – MOSELLA – K-KARP NEMZETKÖZI BOJLIS KUPA
Hungary – Bátonyterenye, Maconkai-víztározó 2006. augusztus 22- augusztus 26.
VERSENYSZABÁLYZAT
I. A verseny általános kiírási szabályai és a részvétel feltételei
1. Maconkán Nemzetközi Bojlis Kupára (a továbbiakban: Kupa, vagy verseny) évente kétszer, a tavaszi és a koraőszi időszakban, a nemzetközi és a magyar pontyfogó versenynaptár figyelembevételével kerül sor. Az irányadó tervezési időpont május eleje, illetve augusztus vége. A konkrét időpontok legalább 6 hónappal a kezdés előtt meghatározásra és meghirdetésre kerülnek a halászati vízkezelő Bátonyterenye-Maconkai Szabadidő- és Sporthorgász Egyesület (a továbbiakban: BSHE, vagy Egyesület) részéről a maconka.haldorado.hu közvetlen internetes elérhetőségen, és ezen belül a HALDORADO horgászportál „Kiemelt vizeink” rovatában szereplő „Maconkai-víztározó” microsite „Eseménynaptár” téma, valamint a kapcsolódó fórum keretében.
2. A verseny csapatverseny, 1 csapat 2 főből áll. Ezen túl további 1 fő előre nevezett segítő a csapatot a csapat rajthelyén belül támogathatja, de az aktív horgászatban (különösen: bedobás, bevágás, fárasztás, szákolás), továbbá a 28-29. pontok szerinti etetésben nem vehet részt! A nevezés elfogadása után a helyszíni sorsolásig a csapatból 1 fő szabadon cserélhető, azonban az indulás jogát átadni a Rendezőség előzetes jóváhagyása nélkül másik csapatnak tilos! Csapattag a verseny horgászati ideje alatt már nem cserélhető, de vis maior okozta kiesés esetén a maradék egy fő a versenyt 2 bottal folytathatja.
3. A Kupán valamennyi olyan horgász részt vehet, aki Magyarországon a tárgyévre érvényes, horgászatra jogosító (felnőtt) állami horgászjeggyel rendelkezik, és ezt hitelt érdemlően igazolja. Külföldiek esetén e horgászjegy kiadása a helyszínen is lehetséges.
4. A versenyre 3 szektorban (A,B,C) szektoronként maximum 9, összesen tehát maximum 27 csapat jelentkezése fogadható el, tekintettel a Maconkai-víztározó nemzetközi szabályok szerint megtörtént akkreditációjára. A szektorok kijelölésénél alapvető szempont volt a víztározó lehetőségeihez képest az egyenlő esélyt nyújtó haléletterek elkülönítése. 430 cm alatti vízállás esetén a fogási lehetőségek optimalizációja érdekében e lehetőség 2 szektorra és maximum 18 csapatra módosul. A fenti kereteken belül az aktuális versenyre törlésre kijelölt, ún. kieső rajthelyeket az időjárás és a vízállás, valamint a korábbi versenyek csapatainak véleménye alapján a Rendezőség jelöli ki.
5. A verseny jelen versenyszabályzat szerinti változatlan feltételekkel való indításának minimális feltétele legalább 18 csapat határidős és visszaigazolt nevezése, valamint helyszíni megjelenése. Ettől eltérő esetben az Egyesület külön rendelkezik az érintettek többségi egyetértésével.
6. A verseny nyílt, de a meghirdetés időpontja után az éves versenyekre nevezni kizárólag írásban, az Egyesület alábbi elérhetőségein lehet: bshe@maconka.hu (e-mail); (36) 32/422-611 (fax); 3070 Bátonyterenye, Ózdi út 220. (levél).
II. A nevezés menete és a regisztráció lebonyolítása
7. A nevezés keretében el kell küldeni a csapat fantázianevét, a csapattagok nevét, ezen belül a kapcsolattartó nevét, postacímét, telefon- és faxszámát, továbbá e-mail elérhetőségének megjelölését, valamint azt a bankszámlaszámát, ahová esetleges előleg-befizetés utáni (vis maior) elutasítás okán a már befizetett összeg visszautalását kéri. Szükséges továbbá feltüntetni annak a város(ok)nak/község(ek)nek a megnevezését is, melyet a csapat a neve mellett szerepeltetni kíván. Ezen – a bankszámlaszám kivételével – hivatalos nevezési listát alkotó adatok nyilvántartásához és nyilvánosságához a nevezők egyidejûleg korlátozás nélkül hozzájárulnak.
8. A nevezések regisztrációja, elbírálása és elfogadásuk visszaigazolása folyamatosan, de legkésőbb 2006. augusztus 01.-ig megtörténik a BSHE részéről.
9. A nevezések elbírálását, a tárgyköri döntést a BSHE nem köteles indokolni, ugyanakkor alapelvként egyidejûleg a nemzeti csapatok részvételét és a már Maconkán versenyzettek előnyét, továbbá az aktuális idő szerinti nevezési, majd a visszaigazolás utáni előlegteljesítési sorrend figyelembevételét deklarálja. Kinyilvánítja ugyanakkor, hogy fontosnak tartja a Kupa résztvevőiként új csapatok versenyzési lehetőségének biztosítását is.
10. Külön kedvezményként az aktuálisan kiírtat megelőző Kupa I-VI. helyezett, illetve szektorgyőztes csapatai alanyi jogon mindig kapnak választási lehetőséget abban, hogy a következő versenyen indulnak-e (pozitív döntés esetén az adott versenyre meghatározott általános nevezési díj kiírás szerinti befizetése mellett), vagy e jogukról lemondanak. Egyebekben az előző versenyek díjazottjai, valamint résztvevői a jelentkezés során előnyt csak akkor élveznek, amennyiben a jelentkezési feltételeket és határidőket betartják.
11. A Kupa részvételi díja magyar csapatok esetén 85.000 Ft/csapat, külföldi csapatok esetén 400 EUR/csapat. Ha a csapat a 2. pont szerinti segítőt is delegál, részére az étkezési költség külön fizetendő, 5 x 850 Ft, azaz 4.250 Ft (külföldi: 20 EUR) összegben.
12. A BSHE fenntartja azt a jogot, hogy a verseny általános díjalap-számítási rendszerének érintetlenül hagyása mellett, saját bevételei terhére egyes csapatoknak egyéni díjkedvezményt állapítson meg.
13. A 8. pont szerinti visszaigazolást követően a részvétel további feltétele a nevezési díjból 45.000 forintnak, vagy 200 EUR-nak előlegként történő előzetes befizetése, melynek beérkezési határideje 2006. április 10. A befizetés a BSHE által kiadott készpénzátutalási megbízáson (csekken), vagy bankszámláról történő átutalással történhet az Egyesület OTP Bank Rt. nagybátonyi fiókjánál vezetett 11741055-20005162-00000000 számú bankszámlájára. Külföldi csapatok részére (az országon kívülről indított átutalás esetén) a nemzetközi (IBAN) bankszámlaszám: HU85-1174-1055-2000-5162-0000-0000. Az átutalás megtörténte után az itt feltüntetett határidőig egyidejûleg szükséges a befizetési azonosításhoz és a rajtlista véglegesítéséhez az érvényesített feladóvevény, vagy teljesítés igazolását is tartalmazó átutalási megbízási nyomtatvány másolatának megküldése is a BSHE részére a 6. pont szerinti elérhetőségek egyikére.
14. A rajtlista összeállítása az előlegek beérkezését követően, de legkésőbb 2006. augusztus 08-ig történik meg, és ezt az Egyesület az 1. pont szerinti internetes elérhetőségén keresztül egyidejûleg közzéteszi. Az esetleges észrevételekre, reklamációkra 2006. augusztus 10-ig nyílik lehetőség, ezt követően a rajtlista lezárásra kerül.
15. A Kupa szervezési vagy időjárási okokból (vis maior) történő meghiúsulása esetén a befizetett előleg visszajár, s azt a BSHE 30 napon belül visszautalja a kapcsolattartó által írásban megadott bankszámlaszámra. Ezen okon túl a 13. pont szerint már befizetett előleg a jelentkezők bármilyen okból történő visszalépése esetén sem jár vissza!
16. Az előleg és a 11. pont szerint megállapított nevezési díj közötti különbözetet (40.000 Ft, vagy 200 EUR) a helyszíni megjelenéskor (regisztráció) és még a sorsolás időpontja előtt, készpénzbefizetéssel kell teljesíteni. Ez a sorsoláson való részvétel egyik feltétele.
17. A sorsolás megkezdése előtt a versenyzők aláírásukkal elismerik, hogy a Versenyszabályzatot elfogadják, és egyben kijelentik, hogy további, vitás esetekben alávetik magukat a Versenybíróság pártatlan döntéseinek. Óvást a részfeldolgozások tekintetében a következő tabló átadásáig, a végeredmény tekintetében pedig annak előzetes közlésétől számított 1 órán belül lehet benyújtani. Az eredményhirdetés utáni óvások indokolás nélkül elutasításra kerülnek.
III. Szervezési és rendészeti előírások
18. A csapatok elhelyezése a Maconkai-víztározó kijelölt területein a 4. pontban leírtak figyelembevételével kijelölt szektorokba (A,B,C) és azon belül egyben rajthelyekre (1-9.) történik. A rajthelyek, valamint a dobási szektorok határai a természetben külön (szalag, illetve zöld/piros rúdbója) kijelölésre kerülnek a Versenybíróság részéről. Ugyanilyen jelölés történik az indokolt helyeken határbólyaként (fehér rúdbólya) a szemben lévő csapatok etetési területhatárának zárásaként/kijelöléseként is. A dobási sávszélesség 100 méteres távolságban minimum 50 méter/csapat. A szektor- és rajthelybeosztás pontos térképe e Versenyszabályzat 1. sz., elidegeníthetetlen melléklete.
19. A csapatok rajthelyeinek kijelölése egyfordulós nyílt sorsolással történik a szektorok rajthelyeire (lsd. térképi jelölés szerint pl. B3). A továbbiakban a számítógépes feldolgozás tablóinál a csapatok azonosítása a rajthelyek ezen kódjai, illetve a helyi azonosítás pedig a mellékleti térkép alapján történik.
20. A csapattagok gépkocsijainak parkolása az elhelyezkedés után a tározó halőrháznál kijelölt részén, elkülönítve történik. A lezárt szektorokba gépkocsival behajtani a verseny teljes időtartama alatt tilos!
21. A rajthelyeknél a külön kijelölt helyeken és módon a sátorozás lehetősége biztosított, a sátor a rajthely részét képezi. Lakókocsi elhelyezése a szalaggal megjelölt rajthelyeken kívül történhet, a hosszgáti szektor (A) esetében pedig csak a gát mögötti ún. szervízúton.
22. Tûzrakás csak az erre külön kijelölt helyeken, ennek hiányában pedig a Rendezőség által külön meghatározott módon lehetséges.
23. A versenyzők a Rendezőség értesítése után az ebéd idejére 60 perc időtartamig, ezen túl továbbá naponta maximum 1x60 és 2x30 percre távozhatnak el szektorukból, és egyidejûleg egy csapatból csak egy fő. Ezt, valamint minden rajthelyen kívüli mozgást a Versenybíróságnak előzetesen jelenteni kell.
24. A Rendezők a versenyzőknek naponta 13.00-tól meleg ebédet és előzetes igény szerint 0,5 liter italt (üdítő, vagy sör) biztosítanak térítésmentesen a Halőrháznál, a további étkezési igények kielégítése helyszíni előrendelés alapján, a versenyzők költségére történik.
25. A Rendezők biztosítják a verseny kommunális feltételeit, a tisztálkodás lehetőségét.
IV. A verseny horgászati szabályai
26. Jelen szabályok kialakításánál a nemzetközi normák és az OHR előírásai mellett a Szervezők és a Rendezőség különös figyelmet fordított a sportszerûség és az esélyegyenlőség biztosítására, a véletlenszerû elemek/események kiküszöbölésére a verseny és az értékelés során. Külön felhívja a figyelmet a természetvédelem és a kulturált viselkedés szabályaira, a túlzott alkoholfogyasztás veszélyeire. Aki e szabályoknak nem felel meg, a versenyből előzetes figyelmeztetés után kizárásra kerül.
27. A Kupa horgászati kezdete augusztus hó 22. napján (kedd) 11.00, befejezése augusztus hó 26. napján (szombat) 15.00, tiszta horgászati időtartama 100 óra.
28. A verseny megkezdésekor a 20. pont szerinti sorsolást (08.00), majd a rajthelyek elfoglalását (09.00) követően csónakhasználat biztosítása mellett maximum 2 óra áll rendelkezésre a tényleges horgászhelyek kiválasztására és kijelölésére, az alapozó etetés elvégzésére. A (hal)radar használata ezen idő alatt is tilos! Egy csapat a kijelölt szektorán belül maximum 2 db jelzőbóját helyezhet el. A továbbiakban a csónakból történő etetés minden nap, de csak és kizárólag délelőtt 8.00-10.00 között engedélyezett. A csapatoknak a csónakokat minimum 3 db csónak/szektor mennyiségben a jelzett időszakokra a BSHE térítésmentesen biztosítja, de ezirányú igény és külön bejelentés alapján saját csónak is használható.
29. Etetni bármilyen környezetkímélő etetőanyaggal (a bojlin túl pl. szemes termény, granulátum és pellet) lehet, a mennyiség nincs korlátozva. Az élő anyagot tartalmazó etetőanyag használata azonban tilos! A 28. pontban leírt csónakos etetési időszakon kívüli, partról történő etetésnél a dobócső, rakéta, csúzli használata, valamint minden tisztán fizikai erőn és ügyességen alapuló egyéb módszer engedélyezett. A partról történő etetés időben nem korlátozott. Etetni bármilyen módon természetesen csak a kijelölt dobási szektoron belül lehet.
30. A verseny horgászati kezdete (11.00) után (az első bedobást is beleértve) a behordás minden módszere (ideértve pl. távirányítású etetőhajó célzott használatát is) a verseny sportértéke érdekében is tilos!
31. Horgászni csak bojli csalival és hajszálelőkés (bojlis) módszerrel, versenyzőnként 2 db bottal és botonként értelemszerûen 1 db horoggal engedélyezett.
32. A készségen csaliként felhasznált tetszőleges ízesítésû/anyagú bojli(k) legkisebb engedélyezett átmérője 10 mm. A 31. pont szerinti készségek összeállítását, valamint a csalik szabályszerû használatát a versenybírók bármikor ellenőrizhetik.
33. A helyszíni megjelenéskor kiegészítő és szintén jogvesztő feltétel még az előírt kiegészítő eszközök /nagyméretû merítőszák (minimum 70x70 cm, sûrû szövésû), halpaplan, pontyzsákok (minimum 3 db), halszájfertőtlenítő, fejlámpa/ bemutatása, majd a verseny során rendeltetésszerû, folyamatos használata. Keresőlámpa, reflektor csak a legszükségesebb esetekben (dobás, fárasztás) alkalmazható, más csapatok tartós zavarása nélkül.
34. A hal fárasztása és birtokbavétele során a csapatok külső segítséget nem vehetnek igénybe.
35. A fogást követően a versenyzők kötelesek a hal kíméletes – nedvesen tartott halpaplanon való – kezelésére, fertőtlenítésére, majd pontyzsákban való elhelyezésére. Egy pontyzsákban 2 kg alatti halból maximum 3 db, 2-5 kg-os halból maximum 2 db, 5 kg feletti halból 1 db tárolható. Amur súlytól függetlenül csak egyesével tárolható, sérülékenysége okán fogását a versenybíróknak azonnal jelenteni kell! E jelentési kötelezettség minden 10 kg felüli pontyra is vonatkozik, az ilyen hal szintén soron kívül mérlegelésre kerül. A versenybírók felé továbbá külön is jelezni kell, ha e hal esélyes a legnagyobb hal díjára, tekintettel az időmúlással bekövetkező súlyveszteség kérdéskörére.
36. Indokolt esetben (sok vagy vérző hal) részmérlegelés is kérhető a szektort folyamatosan felügyelő versenybírótól.
37. A Versenybíróság részéről a mérlegelés a Versenyszabályzat 2. sz. mellékletét képező Értékelőlapon meghatározottak szerint, a halakat darabonként regisztrálva történik. Kiemelkedő példány esetén a későbbi (nappali) fényképezési szándékot a mérlegelés megkezdésekor jelezni kell, erről a Versenybíróság külön dönt. Az Értékelőlapon az aláírás a csapat valamelyik tagja, a hitelesítési aláírás pedig valamelyik mérlegelő versenybíró részéről történik. Ezt követően valamennyi hal visszaengedésre kerül a víztározóba. Az értékelőlap két példányban kerül vezetésre, egy példány folyamatosan a csapatnál marad.
38. Mérlegelésre és így az eredménybe való beszámításra csak élő halak kerülhetnek, ennek bizonyítéka a mérlegelés után a versenybíró jelenlétében történő elengedés utáni elúszásuk. Aki a hal sérülését, vagy pusztulását okozza, az okozott kárt köteles a BSHE részére megtéríteni, továbbá esetenként büntetésből 1000 pont levonásban részesül. A szándékosság azonnali kizárást von maga után!
V. Értékelés és díjazás
39. Az értékelésbe a szabályszerûen akasztott és kifogott halak közül kizárólag az 1 (egy) kg-ot meghaladó súlyú ponty, amur és márna számít be. Az itt előírt határnál kisebb, továbbá az esetleg külső akadással fogott, vagy más fajhoz tartozó hal azonnal visszahelyezendő!
40. Az értékelésben fajtól, darabtól és nagyságtól függetlenül 1 dkg 1 pontot (1 kg=100 pont) jelent. Súlykorrekciós pontozás (bonus), és egyéni teljesítményértékelés nincs, viszont valamennyi 10 kg-on felüli hal esetében a mérlegelés során a Rendezőség a hal pontos faja/típusa, súlya, hossza és körmérete, a fogás helye és ideje mellett statisztikai okokból nyilvántartásba veszi a hal tényleges kifogójának nevét is, valamint a halról és kifogójáról egyidejûleg fényképet készít. Az ilyen méretû hal esetében egymás után két mérés kötelező, de esetleges eltérés esetén az első mérlegelés eredménye kerül regisztrálásra.
41. A verseny abszolut győztese a legtöbb pontot szerző csapat. A további helyezések megállapítása is a pontok száma szerint történik, de ha a kijelölt szektorok legtöbb pontot elérő csapatai nincsenek az abszolút első három helyezett között, akkor a harmadik helyezéssel megegyező értékû különdíjban részesülnek. A BSHE fenntartja a jogot a legnagyobb átlagsúlyt elérő csapat külön elismerésére is.
42. A Kupa időtartama alatt a folyamatos és objektív tájékoztatás érdekében valamennyi csapat kb. 12 óránként számítógépes tablót kap a verseny aktuális állásáról. E tabló a térkép és a rajtlista segítségével beazonosíthatóan tartalmazza a csapatok teljesítményeit, figyelemmel a halfajok beazonosítására, a darabszámra, az összsúlyra és az átlagsúlyra is. Itt nyílik lehetőség a csapatok saját eredményeinek összevetésére is a náluk maradó értékelőlapon feltüntetett fogásokkal.
43. A tervezett részeredmény-közlések időpontjai a következők: 08.22.2100 (10 óra), 08.23.0900 (22 óra), 08.23.1900 (32 óra), 08.24.0900 (46 óra), 08.24.1900 (56 óra), 08.25.0900 (70 óra), 08.25.1900 (80 óra), 08.26.0900 (94 óra), 08.26.1500 (100 óra, végeredmény).
44. A hivatalos végeredmény augusztus hó 26. napján (szombat) 17.00-kor a díjkiosztón kerül kihirdetésre. Óvás a 17. pontnak megfelelően, de legkésőbb augusztus 26.-án 16.00-ig lehetséges!
45. A verseny tervezett díjalapja (pénzdíj és tárgyjutalmak, kupák, érmek) a ténylegesen befolyt nevezési díjak 60%-a. Az I-III. helyezetteknek és az esetleges különdíjasoknak (szektorgyőztesek, legnagyobb átlagsúlyt elérők), valamint a legnagyobb halat fogó csapatnak járó pénzdíjak és tárgyjutalmak mellett a verseny fő támogatói a IV.-VIII. helyezetteknek további díjazásra bojlis horgász- és kiegészítő cikkeket, a BSHE és a Rendezőség pedig minden résztvevőnek egyedi emlékérmet és az abszolút I.-III. helyezett, a szektorgyőztes(ek), valamint a legnagyobb halat kifogók részére csapatonként 2-2 értékes kupát biztosít, illetve ajánl fel.
46. Az elért helyezéstől függetlenül valamennyi versenyző igénylése alapján hivatalos eredménytanúsítványt és a verseny alatt a 42. pontnak megfelelő, részletes statisztikai feldolgozást kap.
VI. Záró rendelkezések
47. A verseny széleskörû PR hátterének biztosítása a BSHE feladata, beleértve a verseny és/vagy a győztesek, díjazottak tárgyi médiamegjelenési lehetőségeit is. A Szervezők és a Rendezőség ezen alkalommal is deklarálja, hogy a bojlis szakág sorsának magyar horgászsporton belüli rendezését, illetve ennek keretében a többfordulós, hivatalos országos bajnokság* mielőbbi kiírását célkitûzésének tekinti, és lehetőségei szerint a megvalósítást minden jogszerû eszközzel támogatja.
48. A csapatok elnevezését a névhasználat és a kizárólagosság szabályainak figyelembevételével a nevezők szabadon választhatják meg. A BSHE a csapatok elnevezésével kapcsolatban felelősséget nem vállal, a továbbiakban a megadott fantázianevet szerepelteti.
49. Jelen Versenyszabályzat és/vagy versenyszisztéma egészben vagy elemeiben történő felhasználása és/vagy publikálása csak a BSHE előzetes, írásos engedélyével történhet, a forrás tárgyi engedélyben előírt módon és időben történő feltüntetése mellett.
50. Az itt nem szabályozott kérdésekben a magyar Polgári Törvénykönyv általános előírásai, a horgászatra és a természetvédelemre vonatkozó honi jogszabályok, valamint az Egyesület belső szabályzatai és a Versenybíróság eseti döntései az irányadók azzal a kitétellel, hogy résztvevők ezt megelőzően mindent megtesznek a tárgyalásos rendezés érdekében a verseny tisztaságának és sportértékének megőrzéséért.
Sportszerû küzdelmet, hajoljon a bot!
Fogd meg, és ereszd el – ne öld meg a jövőt!
A Szervezők és a Rendezőség nevében:
Dérer István, elnök sk.
Bátonyterenye-Maconka, 2006. július 07.-én
*Versenyünket 2006-ban a román, valamint a szerb bojlis országos szövetség a nemzetközi gyakorlat és szabályozás szempontrendszerei figyelembevételével értékelte, majd kiadott hivatalos nyilatkozatában alkalmasnak találta Európa-, valamint országos bajnokság, illetve Kupa megrendezésére. Külön köszönet a tárgyi közremûködésért Lupsan Aurel, Nitu Ion, Morar Radu, valamint Ivica Kiralj és Zoran Meleg részére!
©Dérer István és BSHE, 2003-2006. Figyelem! A Versenyszabályzattal kapcsolatban valamennyi jog fenntartva!
Dokumentumtár
Vissza
A VII. Maconka-Mosella-K-Karp Kupa versenyszabályzata
2006. 07. 17.
Üzenetküldés
A funkció csak bejelentkezett felhasználók számára érhető el.
Ha el szeretné küldeni észrevételét a fenti tartalommal kapcsolatban, jelentkezzen be!