Vissza

Közgyûlési meghívó és beszámoló

2007. 12. 27.
SZÁMUNK: 1/2008

VALAMENNYI EGYESÜLETI TAG
HORGÁSZTÁRSUNK RÉSZÉRE
LAKHELYÉN

Tisztelt Horgásztársam!

Már hetedszer kerül sor tagjaink e körlevél keretében történő tájékoztatására, melynek fő célja az elmúlt év munkájának előzetes összegzése és a jövő terveinek ismertetése, így a közgyûlés előkészítése. A 2007. év sok tekintetben rendkívüli év volt. Csak példának okáért az elmúlt 7 év legnagyobb szárazsága, az eddigi legtöbb egyesületi önerőt követelő fejlesztések sikeres befejezése, vagy a biztonságos jövőt évtizedekre megalapozható EU pályázat két éves előkészítési folyamatának zárása mind olyan történés volt, amely megalapozza e kijelentést. Megnyugtató, hogy mindezen események ellenére, illetve mellett a BSHE fejlődése tovább folytatódott, bár a gazdasági környezet állapota, a közterhek növekedése, az általános áremelések hatása biztos, hogy jövőre is tovább fékezi ezt a folyamatot. Reálisan gondolkodva legjobban bizony csak önmagunkra számíthatunk, így lételemünk a gyors reakcióidő, a lehetőségek maximális kihasználása, a mûködés optimalizációja - mindez az elért eredmények megtartása és a szolgáltatási spektrum folyamatos bővítése mellett. A lényeg persze továbbra is az, hogy a vízparton megtapasztalt napi valóság majd ismét a pihenésről, a szórakozásról szóljon, fûszerezve a halfogás, vagy a szép környezetben megélt családi együttlét örömével. Hogy jó úton jártunk-e az elmúlt évben? A kérdés közösségünk általi megvitatására a legjobb alkalom maga a közgyûlés - Önnel, Veled együtt, s talán egyre jobban egymásért is - a jövő(nk) érdekében!

A 2007. évi főbb mutatószámokat és eseményeket, kapcsoltan velük együtt az egyes 2008. évi tervezési számokat, elképzeléseket a továbbiakban a 3 éve bevezetett csoportosításban, bruttó kimutatási módon ismertetem.

---Taglétszám és tagdíjak: Idén 1.057 (2006: 879, 2005: 801, 2004: 690) fővel zártunk, ebből 254 volt gyermekek, 122 a napijeggyel horgászó alaptagságival rendelkezők, 84 a külföldiek, 44 az ifjúsági korúak száma, és 45 új felnőtt tagtárssal is bővültünk. Ez a folyamat az előző évhez viszonyítva 11 %-os pénzügyi növekménnyel 2007-ben összesen 20,2 MFt (2006: 18,1 MFt, 2005:17,2 MFt) tagdíjbevételt eredményezett, melyből az Állam és a MOHOSZ felé 1,8 MFt előírt befizetési kötelezettségünk keletkezett. Az év pozitív meglepetése volt az alaptagság debütáló intézményének sikere, valamint az is, hogy az új gyermekjegyes rendszerre való átállás zökkenőmentesen, azaz a korábbi gyermeklétszám megtartása mellett sikerült. Mindkettő lehetőséget biztosítjuk továbbra is! Meg kell említenem, hogy a saját állami jegy értékesítés mellett pont az önálló gyermekjegyek kapcsán keveredtünk konfliktusba a megyei Szövetséggel és az FVM Hivatallal is, de a megoldás e sorok írásakor még nem ismeretes. Önálló jogi személyként elsődlegesen a tagságunk érdekeit képviseljük, és bízunk a közgyûlésig a helyzet normalizálásában! 2004-től már várólista alapján veszünk fel területi jegyes új tagokat, és jövőre ismét 30 fő felvételére tervezünk lehetőséget teremteni. Az elmúlt években a megfontolt gazdálkodás és a forgalombővülés együttes eredményeként sikerült tartósan leszorítani a díjemelések mértékét. A tavalyi és a már elfogadott 2008. évi minimális emelés a szintentartást szolgálta, szolgálja. Igazából nincs is racionális magyarázat rá, de 2009-re nem tervezünk általános díjemelést. Ismerve az árváltozások családokra gyakorolt hatását, a fő ok lelki és emocionális, ugyanis mindent megteszünk azért, hogy a horgászat lehetősége Maconkán mindenkinek megmaradjon, azaz legalább anyagi oldalról ne lehetetlenüljön el. Januártól a jegykiadás tavaly bevált technikája változatlan marad, ennek keretében a pénztári órák pedig minden nap (hétvégén is) 09-12 óráig, illetve 15-17 óráig tervezettek. Az ügyintézés menetéről természetesen a halőrháznál, telefonon és az interneten is lehet tájékoztatást kérni.

---Vendégforgalom: 2007-ben a még nem végleges adatok alapján kb. 11600 külső vendégnapot regisztráltunk és ez 13 %-os növekményt jelentett (2006: 10307, 2005: 7345, 2004: 4140). Egyébként amennyi plusz lehetőséget adott a korai tavasz, kb. ugyanennyit el is vett a kritikus nyári alacsony vízállás... A tárgyi befizetések így is jelentősen meghaladták a tagi forgalmat, és csak a napijegyekből 28,6 MFt bevétel realizálódott. Jövőre már nem tervezünk érdemi forgalomnövekményt, erre megítélésünk szerint döntően a tervezett fejlesztés megvalósulása után, a kiépült többletlehetőségekre alapozva kerülhet sor. Most is jelzem, hogy ez a legnagyobb belső nyereséget hozó horgásztatási forma annak ellenére, hogy a halfogás eredményessége itt is kiemelkedő. A - döntően rendszeresen visszatérő - vendégek többségét a szép környezet, a rendezett vízpart, a családbarát szolgáltatások legalább annyira vonzzák, mint a sokszínû és gazdag halállomány. Ismét kérem, hogy korrekt viselkedéssel tiszteljük meg továbbra is Vendégeinket, nem elfeledve, hogy a jelentkező időnkénti kellemetlenségek mellett befizetéseik döntően hozzájárulnak a stabil gazdálkodáshoz, így a tagi díjtételek kedvező szinten tartásához is. Maconka ma már egyértelmûen az ország egyik legismertebb horgász-turisztikai attrakciója!

---Versenyek, rendezvények: 2007-ben 18 (2006: 18, 2005: 19, 2004: 11) nagyobb rendezvényre, versenyfordulóra került sor a vízterületen, köztük nemzetközi és országos versenyekre is, az eddigi rekordot jelentő mintegy 1400 résztvevővel. Büszkék lehetünk arra, hogy a bojlis-, a klasszikus verseny-, a feeder-, valamint a pergető szakágakban nem csak elismert múltunk, de biztos jövőnk is van. A 2008. év kiemelt rendezvénye a X., jubileumi bojlis Maconka Kupa lesz. A kiemelkedő eredmények most sem maradtak el, és maga a fejlődő halállomány erre a legjobb garancia! A már hagyományos versenyek megtartása, és így a folyamatos reklám a vizek közötti éles versenyben továbbra is elemi érdekünk, de a bevétel (2,3 MFt) sem másodlagos. Így a jövő évi előzetes versenynaptár egyeztetésében jelenleg 17 versenynap szerepel. Tudjuk azt is, hogy a versenyek tagjaink részére időszakos korlátozásokkal, így néha persze jogos bosszúsággal is járnak, de itt jegyzem évről-évre meg, hogy az utóbbi öt évben már egyetlen napon sem volt teljes horgászati tilalom a tározón…

---Pályázatok, rendkívüli bevételek: Nagyon közel állunk egy újabb álom megvalósításához! Végre megjelent az a pályázati kiírás, amely legalább három évtizedre rendezheti megnyugtatóan a terület sorsát, végrehajtva többek között a kotrást, a további partrendezést, ezáltal a horgászhelyek számának 40%-os bővítését is. A beruházás tervezett összege 500 MFt, és az uniós források 90-95%-ban támogatják a megvalósítást. A decemberi megállapodás alapján a pályázó az Önkormányzat lesz, a project szervezetében szorosan együttmûködve a KDV-KÖVIZIG és az Egyesület vezetőivel. Egy összehangolt, korrekt pályázat esetén immár igen jó az esély arra, hogy a pozitív elbírálás után 2009-ben elkezdődjön maga a megvalósítás is, mindannyiunk nagy örömére. Jó érzés volt, hogy sokan támogatták előzetes elképzeléseinket, minden Érintettnek ezúton is köszönet érte! A nagy cél mellett persze minden létező forrást, lehetőséget megpályáztunk 2007-ben is, összességében 1,9 MFt pluszbevételt szerezve (2006: 1,7 MFt). Ebből is van, ami különböző okok kapcsán csak 2008-ban érkezik meg a bankszámlánkra. A 2008. évben hasonló nagyságrendû bevételre számítunk, számíthatunk.

---Haltelepítés, fogási lehetőségek: A 2007. évben a tervezett 400 mázsával szemben végül 18 halfajból és 32 szállítási napon összesen 431 mázsa halat telepítettünk 31 MFt feletti bruttó értékben, Ugyanez a számsor a 2006. évben 20 halfajból és 36 szállítási napon 480 mázsa mennyiséget mutatott 32 MFt értékben. Az „elmaradást” döntően a lefagyás okozta, ugyanis a lekötött keszegszállításokra így már nem kerülhetett sor. Pozitívum viszont, hogy közel 60 mázsa fogható ponty le van tárolva tavaszra a részünkre, és ettől függetlenül is a legtöbb pontyot - 290 q mennyiségben - most telepítettük! Komoly negatívum még az egyre erősebb halár-emelkedési tendencia, amit kiemelt vevőként szállítási keretszerződéseinkkel is legfeljebb csak mérsékelni tudunk. A fogási lehetőségeknél meglepetés volt (a harcsa kivételével) a tavaly betelepített sok mázsa ragadozó gyenge visszafogása, pedig valahol a tározóban kell úszkálniuk... Az előzetes fogási adatok ennek ellenére ismét kedvezőek, így az átlag országosan kiemelkedő marad, bár valószínûleg az elmúlt évihez képest egy kicsit visszaesik. A 2008. évi terv a bevált folyamatos telepítéssel 425 mázsa hal, bruttó 33 millió Ft értékben. Jelzem, hogy egyre több lesz az elvihető halak aránya is a telepítésekben. Maconkán 45 halfaj él, köztük sok száz rekordméretû példány és ritka különlegesség. Becsüljük meg őket! A fogási lehetőségekkel kapcsolatban a Horgászrendben ezúttal sem tervezünk jelentős változtatásokat, mert megítélésünk szerint a napi gyakorlatban „mûködik” a szabályozás.

---Halőrzés és üzemvitel: Az eddig is meglévő, minőségi, 24 órás halőrzés több társadalmi halőrrel is erősödött nyártól a vizünkön. Így egyre nehezebb megkerülni a szabályokat, s bizony több súlyos fegyelmi büntetés kiszabására is kényszerültünk - remélhetőleg csak átmeneti tendenciaként. A legjobb halőrnek továbbra is a saját vizét és halát őrző tagnak kell(ene) lenni, ez a döntő, becsületes többség ad(hat)ja meg a közösség igazi erejét! Emellett naprakész és folyamatosan ellenőrzött a bonyolult adminisztráció, a könyvelés, korrektül mûködik az immár szépen berendezett és kibővített büfé, próbáljuk mindig tisztán tartani a déli parti 3 db kommunális blokkot, emellett folyamatos a területek gondozása és az építmények takarítása. A tógondnoki feladatokat tavasztól munkaviszony keretében láttatjuk el, remélhetőleg közmegelégedésre. Szeretnénk a kaszálási- és karbantartási feladatokat úgy ellátni jövőre, hogy azok ne okozzanak nagyobb kellemetlenséget, így a halőrháznál megpróbáljuk majd előre jelezni, hogy hol és mikor várható munkavégzés. Kialakult egy olyan tisztségviselői és segítői csapat is, akikre lehet számítani a versenyek kapcsán, vagy netán egyéb probléma esetén is. Úgy gondolom, hogy a tagság elégedett lehet a felsorolt alkalmazottak és nem utolsósorban tisztségviselők, tagok - döntően ingyenes - munkájával. Mindenkinek ismételten köszönet érte! Jövőre ismét jelentős összegeket tervezünk fordítani szolgáltatásaink folyamatos biztosítására, a környezet megóvására, így a rendezett vízpart fenntartására, az arborétumszerû, változatos fásítás továbbvitelére. Meg szeretném említeni, hogy szárazság esetén a facsemetéink talán megérdemelnének egy kis vizet a mellettük horgászóktól is…

---Reklám, közönségkapcsolat: Továbbra is a legjobb reklám a környezet állapota és az elérhető szolgáltatások (ideértve a halbőséget is) színvonala, a versenyek sikerei, és az eredmények, rekordok hiteles publikációja, a folyamatos közönségkapcsolat biztosítása. A legfontosabb elvárás e tárgyban a naprakészség és az őszinteség, azaz a hiteles és ellenőrizhető adatok közlése. E témában az ország legolvasottabb horgászportáljával, a HALDORÁDÓ-val megvalósított kiemelt együttmûködés továbbra is sikeres maradt, a Tulajdonosok felé ezúton is köszönet érte! Szerteágazó PR tevékenységünk okán Maconka - sajnos a Magyar Horgász kivételével - elismert a nyomtatott sajtótermékekben is, továbbá a víz horgászfilmek bevált forgatási helyszíne is. Továbbra is sokat segítenek azok a tagok és vendégek, akik bejelentik rekordfogásaikat. Elgondolkoztató, hogy csónakos horgászoktól az összes rekord 2 %-a érkezik csak be, a bejelentési kötelezettség és a többletfogási lehetőség ellenére is… Maconka 10 fajból összeálló 957 db igazolt rekordhalával 2007-ben - a hiteles rekordlisták alapján - így is az egymást követő hatodik alkalommal lesz Magyarország legjobb horgászvize, bizonyítva a halállomány minőségét és sokszínûségét (2006: 811 db, 2005: 671 db, 2004: 374 db). Külön öröm, hogy ezévben már a tározó adta a Rekord-tórészlettel szemben a nagy fogások többségét! 2008-ban is prioritást élvez majd kiemelt szerepünk megtartása, továbbá a maconka.haldorado.hu internetes megjelenés naprakész információinak, szolgáltatásainak biztosítása, az éves minőségi reklámanyagok kiadása.

---Beruházások, tározófejlesztés, likviditás: A 2007. évi tervekben kitûzött fő cél maradéktalanul megvalósult! Májusra a megtörtént az egyesületi szolgáltatóház (halőrház) háromszoros bővítése úgy, hogy a régi épületrészben egy korszerû, tágas büfé, középen egy 50 fős vendéglátó-terasz, és a harmadik harmadban egy halőri iroda és tárgyaló készült el, alattuk pince-raktárakkal, és az épület előtti tér aszfaltozásával és parkosításával. Őszre több lépcsőben megvalósult a bútorozás-berendezés befejezése is. A szokásos karbantartási és állagmegóvási feladatok mellett nagy hangsúlyt kapott a parkosítás, elkészült egy újabb járdaszakasz, és egy önzetlen támogatásnak is köszönhetően ősszel kotrásra kerültek a kikötői csónakkijáró-utak, valamint a III. tórészlet egyik csatornája is. Ezen önerős beruházások értéke meghaladta a 20 MFt-ot, és ez a tény tagadhatatlanul megterhelte a költségvetésünket. Folyószámlánk hitelkerete egyébként változatlan, 12 MFt maradt, és vagyonunk értelemszerûen tovább növekedett. Így az elért 55 MFt-os pénzforgalmunk ellenére is a következő év terveink szerint a látványos beruházások helyett elsősorban a pénzügyi konszolidációval, valamint a már többször említett pályázati előkészítéssel, tervezéssel fog eltelni. Ide próbálnánk egyben majd integrálni a tavalyi tervekben aktuális feladatként megjelölt gáti (alsó) szervízút szilárd burkolatúvá tételét, valamint az I. sziget bejárójának javítását is. Ami nem várhat, az a IV. és V. tóegység közötti bejáró kijavítása, ezt még a tavasz beköszöntéig szeretnénk elvégeztetni. Tervezzük továbbra egy automata beléptető-sorompó beépítését is, később e (teszt)rendszer lenne bővítve a teljes területen. Véleményem szerint évről-évre láthatóan épül-szépül a tározó környezete. Kérem, hogy továbbra is a sajátunkként érezzük és kezeljük közös vagyontárgyainkat!

Hát ez volt a pár nap múlva eltelő 2007. év a Maconkai-víztározón! Miként talán a leírt sorokból is kiderült, Egyesületünk gazdálkodása tárgyában sem könnyû az élet, de mi non-profit cégként legalább megtehetjük azt, hogy egy kicsit az átlagnál jobban figyeljünk az emberekre, igényeikre, a valós értékekre. Így az a 385 millió Ft, amely az elmúlt években itt került befektetésre, a közösség valós érdekében hasznosulhatott. Erre a taglétszám és a vendégforgalom a valódi bizonyíték! Természetesen mindig, mindenkinek nem lehetnek kedvezők a szabályok, de ebben a mezőben is a többség érdekeit kell képviselnünk, melyhez ismernünk kell az egyéni véleményeket is. Így most erre jó lehetőségként a BSHE életében az érdekek valódi fóruma, a 22. idény közgyûlése következik, ahol az itt leírt főbb témákat az addigra már remélhetőleg elkészülő részletes fogási statisztikákkal kiegészítve bővebb formában is kifejtem, kifejtjük majd. Beszámolóm végén egyben szokás szerint engedje meg, hogy jelen levelemmel meghívjam – egyben tisztelettel figyelmeztetve az Alapszabály által elrendelt kötelező jellegre is – a bátonyterenyei Ady Endre Mûvelődési Házban

2008. január 27-én (vasárnap) 9.00 órai kezdettel

megtartandó éves közgyûlésünkre.

A tervezett napirendi pontok: 1. A Vezetőség és a Felügyelő Bizottság éves beszámolói, a 2007. évi zárszámadás. 2. A 2008. évi költségvetés, benne a rendszeres pályázatok és haltermelési megállapodások, a halgazdálkodási és telepítési terv. 3. Tájékoztató az ÚMFT ÉM ROP pályázat indításáról. 4. A 2009. évi tervezett ár- és előzetes szabályzati változások. 5. Az Egyesület Alapszabályának és Horgászrendjének módosítása, egységes szerkezetben történő kiadása. 6. Személyi kérdések (vezetőségi tag megválasztása), kitüntetések, elismerések. 7. Egyebek, benne az engedélyek kiváltása, a közösségi munka lehetősége.

Végezetül néhány dologra még külön is szeretném felhívni a figyelmet:

---Kérem, hogy a közgyûlés napján legkésőbb ½ 9-ig regisztráltassa magát (jelenléti ív), majd gyakorolva jogait észrevételeivel, javaslataival segítse munkánkat! Remélem, hogy 2008. január 06-ig nem felejti, felejtette el (az összesítőt is kitöltve) leadni mindkét (BSHE, állami) fogási naplóját (halőr, halőrháznál elhelyezett gyûjtőláda). Ha mégis, kérem, hogy e levél kézhezvételét követően 3 munkanapon belül pótolja, ellenkező esetben tagsága a törvény erejénél fogva 1 évet szünetel! Ha módja és lehetősége van rá, már az Alapszabály szerinti március 31-i végső határidő előtt teljesítse éves befizetési kötelezettségét, illetve ha továbbra is elismerésre talált eddigi munkánk, ajánlja (ajánlják) fel 2007. évi SZJA kötelezettségének 1%-át is a BSHE részére (adószám: 19156288-2-12), a tározó családbarát jellegének további fejlesztése céljából!

---A közgyûlésen a regisztrációkor, vagy legkésőbb az engedélyek kiadásakor azoktól, akiknek rendelkezésre áll e-mail cím, kérnénk annak megadását, ugyanis szeretnénk a továbbiakban elektronikus körlevél formájában még intenzívebben tájékoztatást adni az aktuális információkról.

Legvégül a BSHE tisztségviselői, munkatársai és támogatói, valamint együttmûködő partnerei nevében is szeretnék Önnek és kedves Hozzátartozóinak, Szeretteinek békés, boldog, egészségben és szeretetben gazdag Új Esztendőt és kellemes vízpart órákat kívánni! Megköszönve a bizalmat és az együttmûködést, tisztelettel és üdvözlettel a közgyûlési találkozásig:

Dérer István elnök

Salgótarján-Bátonyterenye, a 2007. év Karácsonyán

Záradék: Az Alapszabály értelmében határozatképtelenség esetén a közgyûlés 30 perc várakozási idő után újra összehívásra kerül, de a távolmaradás jogkövetkezmények nélkül csak előzetes írásos és indokolt igazolási kérelemmel fogadható el. Tekintettel a tagfelvételi kérelmek magas számára, a passzív tagi létszám bővülésének korlátozása érdekében 2005-től már élünk azzal az alapszabályi lehetőséggel, hogy a közgyûlésekről rendszeresen (3 alkalomból 2 hiányzás) távolmaradók jogviszonyát nem hosszabbítjuk meg!

Üzenetküldés

A funkció csak bejelentkezett felhasználók számára érhető el.

Ha el szeretné küldeni észrevételét a fenti tartalommal kapcsolatban, jelentkezzen be!

Üzenetküldés