Vissza

Napijegyes fogások feldolgozása - talán tanulságos...

2005. 08. 21.
Az alábbiakban tesszük közzé egyes adatait annak a számítógépes feldolgozásnak, amely 3000(!)db napijegy fogási adataiból készült. A feldolgozásnál csak az "elviteli" fogásokat különítettük el, így a Rekord-tavi és az egyéb helyeken fogott ún. jelölt (visszahelyezendő) halak a kimutatásban nem szerepelnek.

A 3000 napijegyes vendég összesen 10156 kg halat vitt el a víztározóról, és ennél természetesen sokkal többet is kifogott! Egy napijegyre (ami ún. éjszakás is lehet) 3,761 kg halelvitel jutott, és a méretkorlátozás alá eső halakat tekintve 1,561 hal/db a mutató.

A fogások döntő része ponty, a 8 tonna feletti fogás átlagsúlya 2,163 kg/db. Ezután a keszegfélék következnek, de belőlük is csak kb. 15% tömegében a pontyra vetített fogás.

Ezután 2 meglehetősen homogén kategória következik. Ha darabszámra nézzük, az ezüstkárász (0,644 kg/db) a harmadik leggyakoribb fogott faj (itt a keszegfélék gyûjtőfogalmát egy fajként értelmezzük kivételesen). Súlyra viszont a statisztikai módszertan szerint gyakorlatilag egyenlő előfordulással egy (súly)csoportot alkot a süllő (1,642 kg/db), a lénai tok (1,694 kg/db), a már említett ezüstkárász, az amur (3,381 kg/db), majd a csuka (2,143 kg/db).

A darabszám szerint még eggyel feljebb szerepelne a compó (0,640 kg/db), de súly szerint a szintén gyakorlatilag azonos paraméterekkel bíró 3. csoportba kerül a márna (1,714 kg/db), a kecsege (1,286 kg/db), a harcsa (4,000 kg/db), valamint a balin (2,500 kg/db) mellé.

Szórványosan fogható még az angolna, a busa, valamint a védett(!) fekete sügér és kősüllő is.
Törpeharcsa szerencsére csak néhény darab fordul elő egész évben. A sügér és a kevés naphal itt a keszegfélék között szerepel.

A fogásilag jelentősebb "rendszertani" keszegfélék között a dévér, karika, bodorka, jász, veresszárnyú a jellemző sorrend, de az első két faj aránya 90% felett van.

Aki ide eljutott, annak közölnénk még egy érdekes számot is, miszerint egy fogással rendelkező átlag-napijegyes 2304 Ft értékû hallal távozhat Maconkáról, a barátinak mondható bruttó 1500 Ft-os ragadozó, 500 Ft-os ponty és 200 Ft-os keszegárakból a fogási arányok szerint visszaszámolva...

Ugye itt másnál is felmerül a halőrzési, tófenntartási költségek gondolata is? Az bátran kijelenthető, hogy bármilyen profitkényszernél nem lenne fenntartható ez az állapot. Nálunk viszont igen, remélhetőleg hosszú távon is!

Talán még lényegi adat, hogy a halat el is vinni akaró horgászok 85,15%-ának sikerült is a remélt fogás, ezek 97%-a pedig nemeshalat is fog.

Jelen hiteles adatok 2841 db felnőtt és 159 db ifi napijegy-szelvény alapján készültek, az április-júliusi fogási időszakból.

Kedves Horgászvendégeink! Látva az erdményeket kérem engedjék meg, hogy - így együtt - picit büszkék legyünk eredményeinkre, részünkről bízva abban, hogy továbbra is megtisztelnek bizalmunkkal minket!


Üzenetküldés

A funkció csak bejelentkezett felhasználók számára érhető el.

Ha el szeretné küldeni észrevételét a fenti tartalommal kapcsolatban, jelentkezzen be!

Üzenetküldés