Közlemény a sikeres vízutánpótlásról
Miként az elmúlt hetekben, hónapokban látható volt, már a május végi időszaktól kezdve napról-napra csökkent a Maconkai-víztározó vízszintje. Augusztus végére már az ebben az időszakban eddig mért legkisebb értékeket lehetett tapasztalni a fő tározótérben, továbbá ekkorra már az előtározó által biztosított vízpótlási tartalékok is elfogytak. Egyre nehezebbé vált a helyi Vízmû Kft.-nek is a minimálisan szükséges ivóvíz mennyiségi és minőségi biztosítása is Bátonyterenye Városa és a kistérség részére.
Az érintett Önkormányzat, a Vízmû Kft. és a BSHE összefogásával ezt követően augusztus 21.-én az érintettek közösen kezdeményezték a hatósági feladatokat ellátó KDV-KTVF felé a helyzet áttekintését, a szükséges rendkívüli intézkedések megtételét. Köszönhetően a Hivatal rendkívül korrekt hozzáállásának, a 2009. évi rendkívüli BSHE vízpótlás tapasztalatait is felhasználva augusztus 30.-án megszületett a vízpótlást engedélyező és egyben előíró határozat az üzemvízszinten lévő Mátraszelei-víztározó állami vízkészlete terhére.
Ezt követően szeptember 03. napján, hétfőn 13:15-kor beindult a szivattyúzás, majd a Zagyva medrében szerdán 00:30-kor megérkezett a víz a Maconkai-víztározóba! A tervek szerint szeptember 20.-ig mintegy napi 8-9000 köbméter pótlás érkezik, ezáltal az időszak végére 30 cm-t meghaladó vízszint-emelkedésre lehet számítani. További jó hír, hogy az eset kapcsán a Zagyva felső szakaszát érintő vízkészlet-gazdálkodási szabályozás áttekintése is folyamatban van, így hosszú évek után reálisnak látszik egy új szabályozási modell bevezetése.
A BSHE ezúton is szeretné megköszönni az összefogást és a segítséget minden érintett részéről, közülük is kiemelten
- a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi-, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségnek,
- Bátonyterenye Város Önkormányzatának,
- a Bátonyterenye és Környéke Víz- és Csatornamû Kft.-nek,
- az Acélgyári Szabadidő és Sporthorgász Egyesületnek, valamint
- Bertalan Józsefnek és a szállításban, a telepítésben, az üzemeltetésben és az őrzésben közremûködőknek.
Tájékoztatásul csatoljuk a helyzet értékelését segítő, a vízállással kapcsolatos eseményeket összefoglaló grafikont és a víz útját szemléltető informatív helyszínrajzot is, melyekből az avatott szemek számos egyéb következtetésre is juthatnak a helyzetet és annak előállását illetően.
Bízunk a tartós, korrekt szabályozási megoldásban, vízkincsünk és természeti értékeink fokozott védelmében és megőrzésében!
BSHE, Dr. Dérer István elnök
Dokumentumtár
Vissza
Sikeres vízpótlás 2.0
2012. 09. 05.
Üzenetküldés
A funkció csak bejelentkezett felhasználók számára érhető el.
Ha el szeretné küldeni észrevételét a fenti tartalommal kapcsolatban, jelentkezzen be!