Vissza

Vízállási adatok

2013. 01. 02.
Az alábbi különleges grafikonon a Maconkai-víztározó napi vízállási értékei tanulmányozhatók, 1999.01.01-től 2012.12.31-ig. Jól láthatók a trendek, így az intenzív árhullámok, vagy a csapadékhiányos időszakok hatásai is.

A 2012. évről:

A január hónap döntően jégborításos időszakkal, a normál téli üzemi vízszint tartása mellett telt el.

Februárban már érződött a krónikus csapadékhiány, így a bejövő víz elégtelen mennyisége okán lassú apadás indult be a tározón, ami ebben az időszakban eddig ismeretlen jelenség volt. Mindemellett a hónap közepén a -20 C alatti rekordhidegek a jeget is igencsak meghizlalták. E tárgyban még fontos történeti információ, hogy az egyik déli vízforgató ideiglenes áthelyezésével sikerült megnyugtatóan megoldani az egyesített mûtárgy hal- és hordalékfogó rácsának jég elleni védelmét is.

A március hónap két legnagyobb eseménye az volt, hogy 12-én teljesen jégmentes lett a vízfelület, majd a beinduló mátrai hóolvadásnak köszönhetően ha lassan is, de végül 23-án sikerült elérni a nyári üzemi vízszintet. Ez az 1999-től mért időszak legkésőbbi feltöltődése.

Az április teljesen kiegyensúlyozottan telt el, a fő- és az előtározó is az engedélyezett maximális és egyben optimális vízálláson üzemelt.

Május hónapban már elkerülhetetlen volt az állandósult csapadékhiány hatásainak begyûrûzése. A hó harmadik harmadában az előtározóból 45 cm vizet kellett továbbengedni ahhoz, hogy a fő tározótér szintje még ne csökkenjen intenzíven. Mivel ez a lehetőség is elfogyott, a hó utolsó hetétől - sajnos nagyon korán - megindult a lassú apadás a vízrendszeren.

A júniusi hónapban a helyzet nem változott. Az apadás folyamatos annak ellenére is, hogy a helyi Vízmû minimális vízleeresztést igényel, továbbá az előtározó szintén erősen fogyatkozó vízkészlete rovására is történnek kisebb frissítések.

Júliusban a helyzet sajnos változatlan. Az alkalmankénti kisebb záporok-zivatarok a Zagyva vízállására nem gyakoroltak érdemi hatást, így a vízszint csökkenése folyamatos. Érdemes megnézni azonban a tározói rekonstrukciós beruházás pozitív hatásaként azt is, hogy a csökkenés mértéke az extrém helyzet ellenére is lassabb, mint a korábbi aszályos időszakokban.

Augusztusban folytatódott a gyakorlatilag csapadékmentes időszak, így a vízszint folyamatosan csökkent. A hó végén ezen időszakban még soha nem mért kisvizet tapasztaltunk a fő tározótérben. A Zagyva tározó feletti szakasza ismét kiszáradt!

Szeptemberben a KDV-KTVF engedélyével megkezdődött a víztározó mesterséges vízutánpótlása, így sikerült elhárítani az ökológiai veszélyhelyzetet. A vízállás emelkedését elősegítette az év eddigi legnagyobb esője is, majd ezt követően a szivattyúzás leállásával lassan újabb apadás indult be a rendszeren.

Október döntő részében sajnos visszatért a szárazság, így a vízszint fokozatosan újra lecsökkent, ráadásul a vízpótlási kiindulóérték alá. Ezúttal a hónap utolsó napjai jelentettek változást, így az újra megjelenő esőknek (valamint az október 29-i intenzív havazásnak...) köszönhetően megkezdődött a lassú feltöltődés.

A november hónap harminc naptári napja egyenletes eloszlásban 26 cm vízszint-növekményt eredményezett. Ennek ellenére feltétlenül meg kell említeni, hogy 1999-től (ide nem értve a mesterséges beavatkozásokat) november végén még soha nem volt ilyen alacsony a vízszint! Ugyan a várt tartós esők ismét elmaradtak, de legalább az elmondható, hogy a tendencia kedvező, továbbá a teljes hónap jegesedés nélkül telt el, így \"mûszakilag\" semmi akadálya a vízszint további növekedésének.

Az év utolsó hónapja számunkra kedvezően alakult. Az első napoktól kialakult a jégborítás, amely végig kitartott, bár a vastagság az enyhülési periódusoknak köszönhetően egyenlőre nem igazán jelentős. A vízállást tekintve pedig folytatódott a novemberi tendencia szerinti lassú emelkedés, majd az időszak közepétől az átmeneti hóolvadásnak köszönhetően bő öt nap alatt elérte a tározó a téli üzemvízszintet, melyet a szabályzás értelmében tartani kell, így a továbbiakban duzzasztás helyett a tavaszig már \"csak\" a vízcserélődés áldásos hatásait érezheti az élővilág.

Minden jó, ha jó a vége - egy nehéz, aszályos periódus után optimistán várjuk a tavaszt!

Üzenetküldés

A funkció csak bejelentkezett felhasználók számára érhető el.

Ha el szeretné küldeni észrevételét a fenti tartalommal kapcsolatban, jelentkezzen be!

Üzenetküldés