A tavalyi verseny sikere után egyértelmû volt, hogy idén is megrendezésre kerül az egyetlen hazai olyan feeder verseny, ami kifejezetten fiatalok számára nyújt lehetőséget arra, hogy megmérettessék magukat korosztályukban. Az előző évi nevezési listát az idei mellé téve nagyon sok egyezés volt, ám szerencsére azért akadtak olyanok is, akik most először vettek részt ilyen eseményen, és ha kevéssel is, de a 2015. évihez képest nőtt az indulók száma!
Talán nem meglepő, hogy a verseny napjának reggelén senki sem késte le a regisztrációt. A halőrház előtti látványterasz tele volt izgatott gyerekekkel és már-már tapasztalt horgásznak nevezhető kamaszokkal. Persze nem szabad megfeledkezni a szülőkről sem, akik a hajnali időpont dacára ott álltak gyermekeik mellett és figyelmesen hallgatták Döme Gábor megnyitóját.
A verseny főbírója rövidre fogta a szót, de azért néhány szabályt, vagyis inkább követendő irányelvet kiemelt. Ezek közül talán a legfontosabbak a nagytestû halak megfogását elősegítő gondolatok voltak. Amennyiben ugyanis a horgon lévő ponty keresztbe úszna és összeszedné a szomszéd felszerelését, mindenképpen a sportszerû hozzáállás az elvárt. A gyerekek ezt megértették és a versenyen is maximálisan betartották. A másik említést érdemlő szabály az volt, hogy kapitális egyedek szákolásában bárki segíthet a versenyzőknek. Szerencsére erre a nap folyamán többször is volt példa! A sorsolás a már megszokott névsor szerint történt, majd mindenki elfoglalhatta a horgászállását.
A felkészülés során a szülők, kísérők még segíthettek a versenyzőknek, amire volt is szükség, hiszen a gáti szakasz jellemzője, hogy a töltés túloldalán lehet csak parkolni, így minden felszerelést át kell azon hordani. Egyik-másik srác cuccait elnézve még a komoly versenyzők is felkapnák a fejüket. Az indulók közül többen vannak, akik más finomszerelékes technikával is rendszeresen versenyeznek.
A pálya elején foglalt helyet a 13 ifi korú induló, majd őket követte a 16 gyermekversenyző. Mindkét korcsoportban szektorozás nélkül zajlott a verseny, hiszen az indulók száma nem indokolta a mezőny tagolását.
Az első dudaszó 8:50-kor szólalt meg. 10 perc állt a versenyzők rendelkezésére, hogy bedobálják alapozó etetésüket. A fiatalabb generáció nagy része a közeli, keszeges távolság megetetésére fektette a hangsúlyt. Jól látszódott, hogy a 20-50 méter közötti távot fogják a legtöbben meghorgászni, és csak kevesen merészkednek majd a fölé. Az ifiknél már más volt a helyzet. Nagyjából fele-fele volt az arány a keszegre horgászók és a távoli pontyozást választók között. Az utóbbi technikát választók között volt, aki már-már meghökkentő távolságra tudta bejuttatni a végszerelékét. Mi, akik a gát tetejéről figyeltük az etetést, kíváncsian vártuk, hogy ezen a versenyen melyik technika lesz a kifizetődőbb.
9-kor kezdetét vette a verseny! A gáti szakasz elején bizony a reggeli időszak az, amikor a legtöbb pontyot szokták fogni, és a keszegfogás is pörgősen szokott indulni. Azonban ez itt Maconka, aminek szeszélyessége már sokszor bebizonyosodott. Ezen a napon is marcona arcát mutatta a tározó, legalábbis kezdetben. Az ifi szektorban a keszegezést választók lehettek leginkább bajban, hiszen az apróságok teljes érdektelenséget mutattak a felkínált finomságok iránt. Csak elvétve került szákba egy-egy pikkelyes, és egyre többen kezdtek bele változtatásba, pl. más távolságokon történő horgászatba. Ha fel nem is pörgött a halfogás, néhányan azért a második órától ütemesen kezdték fogdosni a keszegeket, igaz, főleg az apraját.
A keszegezők idegeit elsőként Kállai Alexander Márk tépázta meg, aki egy közel 7 kilós ponttyal ugrott az élre, feladva a leckét a többieknek. Vele a verseny első felében csak a szélső hely előnyét kihasználva és szépen keszegezve Lázár Krisztián, valamint a tavalyi győztes, Tenke Tamás tartotta a lépést, bár később már több kilónyira lemaradtak.
A verseny második fele is tartogatott izgalmakat. Először az ifi kategória egyetlen női versenyzője, Hegedûs Zsófia terelt sikeresen szákba egy másfeles potykát, majd ismét mindenki a 8-as hely felé fordította a tekintetét. Kállai Alexander Márk ismét fárasztott. A fiú most sem adta alább: egy 6 kilót meghaladó ponttyal növelte előnyét, amely keszegfogással immár behozhatatlannak tûnt.
A verseny azonban akkor ér véget, amikor lefújják. Bank Bálint 12 óra után jutott el első kapásáig, ami egy kettes kecsege volt, majd fél egykor ismét bevágott. Ekkor egy 4 kiló körüli ponty került a haltartóba, így utolsó helyről a 2. - 3. helyig jött fel. 10 perccel a lefújás előtt landolt az utolsó dobása a parttól kb. 80 méterre. Talán Ő sem hitt a szemének, amikor 12:58-kor meggörbült a spicce. A szabályok értelmében a 13:10-ig partra kerülő hal még beleszámít a versenybe. Bálint alig 8 perc alatt kifárasztotta a több mint 10 kilós pontyot, amely azonnal a bajnoki címig repítette kifogóját!
Ifi korcsoport első 3 helyezettje:
A 10-14 évesek, akik a gáti szakasz középső helyein foglaltak helyet, intenzívebben kezdték meg a halfogást. Főleg a pálya vége felé indult különösen jól a fogás. A szélén ülő Bodzsár Norbert Márk már a verseny első felében 3 ponttyal büszkélkedhetett, igaz, ezek kisebb halak voltak, de már ezekkel is tetemes előnyre tett szert. Vele a tempót csak a mellette ülő Szabó Mátyás tartotta, aki bár darabszámban jobban állt, kisebb halakat fogott. Menet közben nehéz volt megítélni, hogy ki hogyan áll a szektorban, ugyanis szinte mindenki fogott keszegeket szép számmal. Egyik-másik srác nagyon szépen, technikásan forgatta a botot, többük előtt szép versenyhorgász pályafutás áll, ez nem kétséges. A gyerek szekcióban is egyetlen lány vette fel a kesztyût. Karácsonyi Noémi szépen fogdosta a keszegeket és tartotta a lépést a fiúkkal.
Ahogy túlléptünk a verseny felén, a szélén egyre inkább felpörgött a keszegfogás, amiből leginkább Szabó Mátyás profitált, aki stabilan vezette a gyermekek versenyét. Ferencsik Balázs, aki a szélétől az 5. volt, szintén kezdte felpörgetni a horgászatát, amivel egyre inkább felzárkózott. A pontyozók közül egyedül Geiger Domonkos ijesztgette a keszeghorgászokat azzal, hogy egy 5.370 grammos, csodálatos koit terelt szákba.
Gyermek korcsoport első 3 helyezettje:
A mérlegelés és az eredmények összesítése után már csak az eredményhirdetés maradt hátra. Felnőtt versenyekkel ellentétben itt az összes induló megvárta az ajándékok átadását. Mindkét korcsoportban értékes díjakkal és gyönyörû serlegekkel gazdagodtak a legjobbak.
Ez a verseny azonban nem csak a győztesekről szólt! Minden egyes versenyzőnek kijár a gratuláció, hiszen becsülettel küzdötték végig a 4 órát. A szülők is megérdemlik a tiszteletet, hiszen a feltételeket ők teremtik meg arra, hogy gyermekeik hódolhassanak a horgászatnak, és ha van rá hajlandóság, akkor akár versenyeken is megcsillogtathassák tehetségüket. Egy biztos, jövőre a III. Haldorádó Junior Kupa erre ismét lehetőséget ad majd.
A Haldorádó mindig is nagy figyelmet szentelt az utánpótlás-nevelésre, és arra, hogy a gyerekek időben megtanulják tisztelni a természetet és a halakat. A különböző, fiataloknak szervezett versenyek szponzorálása, gyermektáborok patronálása, ifjúsági pályázatok kiírása után 2015-ben eljött az ideje annak, hogy önálló lebonyolítású versenyt szervezzünk azoknak a gyerekeknek, akik feederbottal szeretnék megmérettetni magukat. Így jött létre végül az I. Haldorádó Junior Feeder Kupa, melynek a bőséges halállományáról és festői szépségéről híres Maconkai-víztározó adott otthont.
A Haldorádó mindig is nagy figyelmet szentelt az utánpótlás-nevelésre, és arra, hogy a gyerekek időben megtanulják tisztelni a természetet és a halakat. Ennek újabb mérföldköve volt a 2015-ben megrendezett első Haldorádó Junior Feeder Kupa, melynek sikere és jó fogadtatása sarkalt minket arra, hogy 2016-ban is, immáron második alkalommal megrendezzük a kimondottan gyerekeknek tartott horgászversenyünket. Ennek természetesen idén is a bőséges halállományáról és festői szépségéről híres Maconkai-víztározó ad otthont.