Jelen beszámoló tárgya a 2019. évi Szuperkupa-sorozat negyedik versenye, amely nem csak a nevét, hanem az eredményt tekintve is igen fényesre sikeredett. Az eggyel korábbi fordulóban döntően a "kishalazók" jóvoltából dőlt meg a sorozat abszolút fogási versenyrekordja. Az augusztus utolsó napján megrendezett VII. Maconkai Napsugár Nemzetközi Kupán ismét megdőlt az átlagfogás rekordja, de a több, mint 1 tonna kifogott hal nagyobbik részét ezúttal már újra a nagy pontyok tették ki. Szintén először fordult elő, hogy egy 20 kg feletti ponty nem volt elég a sorozatban a legnagyobb hal díjához. Nézzük meg most együtt, hogy hogyan alakult e nyárvégi verseny és már az összetett eredményt is egyre jobban latolgatva készüljünk az idényt lezáró utolsó fordulóra, az októberi folytatásra!
Mottó: Egy valóban közösségi versenysorozatot a versenyzők hívnak életre, töltenek meg élettel és az Ő igényeiket hivatott szolgálni a szabályzat, s a lebonyolítás rendszere is. Így a jelenlétükkel nem csak a jelenről szavaznak minden alkalommal, hanem rajtuk múlik a sorozat jövője is...
Az elmúlt években már megszokott módon kezdésként és ismétlésül újra itt olvasható a tavalyi sorozat összegzéséről és az idei első fordulós versenykiírásról szóló cikk, illetve a 2019. évi korábbi három verseny, egyben Szuperkupa-forduló beszámolója:
Kezdjük is el a legújabb beszámolót. Augusztus utolsó napja, várhatóan szép későnyári nap, de most még csak annak a kezdete. Hajnali öt után pár perccel a megszokott módon indul a regisztráció, az ugyanígy megszokott módon Olivérrel. Szépen megérkeznek a versenyzők, most már tényleg jellemzően a Szuperkupa-törzsgárdát képviselve. Miért írom ezt? Ezúttal a 75 visszaigazolt nevezőből 72 fő érkezett meg és ez az előző fordulóhoz nézve 20 fő elmaradást jelent, döntően a method és az úszós kategóriából. Az előző két forduló gyengébb nagyhalas fogásai miatt talán a "methodisták" esete még értelmezhető, de a múltkori úszós versenyrekord okán e kategória létszám-csökkenésének okaira még ötletünk sem volt. Végül a megszokott sorrendben 16 úszós, 23 feeder, 27 method feeder, végül 6 gyermek horgász húzott helyet magának. A sorsolás után ismét mindenki gyorsan el tudta foglalni a kijelölt helyeket, s a gyorsan melegedő időben megkezdődhetett a felkészülés az újabb megmérettetésre.
Itt olvasható a tényleges szektor- és rajthelykiosztás:
gáti versenypálya 000 m = A1. sz. rajthely (mélyvíz)
gáti versenypálya 090 m = B1. sz. rajthely (mélyvíz)
gáti versenypálya 180 m = C1. sz. rajthely (közepes víz)
gáti versenypálya 300 m = D1. sz. rajthely (közepes víz)
gáti versenypálya 400 m = D11. sz. rajthely (közepes víz)
Nyári kikötő 020 m = E1. rajthely (mélyvíz)
Nyári kikötő 110 m = E10. rajthely (mélyvíz)
I. sziget -070 m = F1. rajthely (sekély víz)
I. sziget -010 m = F6. rajthely (sekély víz)
I. sziget 000 m = G1. rajthely (közepes víz)
I. sziget 090 m = H1. rajthely (közepes víz)
I. sziget 150 m = H7. rajthely (közepes víz)
Rajthelyek átlagos távolsága 10 m
Közkívánatra mindenki ismét a fő tározótérben került elhelyezésre. Az első forduló után a másodikban az úszósok az I. szigetről a gátra, a feeder kategória a gáti sekélyvízi szakaszról az I. szigetre és első alkalommal a Nyári kikötőbe, a gyermekek pedig a II. sziget jobb oldaláról az I. sziget bal oldalára, a bejárói részre kerültek, végül a method "nagyhalazók" most "feljebb csúszva" a gáti szakasz közép- és sekélyvízi szakaszait foglalták el. A harmadik fordulóban az úszósok újra "visszaúsztak" az I. szigetre, a feeder versenyzők pedig a gáti középső szakaszt foglalták el, a method szektorok tagjai pedig a mélyebb vizeket vallathatták. Most az úszósok maradtak az I. szigeten, a feeder versenyzők a gáti középső vízterületet vallathatták, még a "methodisták" a megszokott mélyebb vizekre (gátvég, Nyári-kikötő), a gyermekek pedig a számukra már ismerős I. szigeti bejáróra kerültek. Hamarosan mindenki elhelyezkedett, majd megszólalt a hármas dudaszó és elindult a verseny.
Nézzünk szét egy pillanatra a pályákon!
Igen gyorsan megjelentek a mérlegelőlapokon az első bejegyzések és láttuk, hogy egyre több nagy ponty is horogra került. Ismét nem igazán tudtuk-tudjuk, hogy az adott meteorológiai és hidrológiai körülmények között - feledtetve a korábbi helyi passzív időszakot - miért indultak most meg a mélyvízen ilyen szépen a nagyhalak. Kellemes kérdés, annyi bizonyos... Kicsit figyelmesebben nézve aztán már az is látszott, hogy szépen beindultak a fogások a finomszerelékes versenyzőknél is. Ekkorra már tudtuk, hogy jó versenyre és eredményekre számíthatunk!
Ahogy telt az idő, úgy folytatódnak a nagyhalas fogások, sőt mérlegelésre került a versenysorozatban fogott első fehér tok is, mely óriás a szintén kifogott 20 kg feletti rekorder pontyot is maga mögé utasította. E két hal képét még későbbre tartogatom, de addig is jöjjön néhány újabb tekintélyes fogás.
A szikrázó napsütésben gyorsan eltelt ismét a teljes versenyidő, így elsőként következett a gyermekek versenyének lefújása, majd a mérlegelés, melyen mindig szívesen veszek részt - ekkor még időm is van erre....
A gyermekek fogásainak rögzítése után eljött a többi szektorban is a befejezés ideje, de még az utolsó percekben is 2 nagy ponty került partra, s volt, ami 25 perc után távozott. Persze volt sok más szép fogás is, elég csak két kedves halunkat, a széles kárászt (Maconkán: aranykárász) és a compót megemlíteni. Én mindig örülök nekik, mert a régi vízivilágot idézik meg és emlékeztetnek arra, hogy több kudarc után végül hogyan találtak sikeresen újra otthont és védelmet Maconkán.
A versenyzőknek az étkezés, nálunk az adatfelvitel indult el, és hamarosan az eredmények is az oklevelekre kerültek. Most is minden percre ki van centizve minden annak érdekében, hogy a meghirdetett időben kezdődjön. Ez meg is történik, s mint mindig, most is bemutatásra kerültek a verseny főbb mutatói, összesített eredményei. Lássuk a soros összefoglalót: A sorozat negyedik versenyét extra nyárvégi kánikula jellemezte és ezen szélsőséges időjárási körülmények között újabb nagy meglepetésre megdőlt a teljes versenysorozat fajlagos abszolút fogási rekordja (14.865 g/mérlegelő versenyző). Ezúttal a nagy pontyok is aktívak voltak, sőt 20 kg-on felüli tükrös is mérlegelésre került, de a verseny történetében először mégis egy 23,05 kg-os fehér tok lett a legnagyobb hal. Az 1055,45 kg-os fogás azért is értékelendő, mert most jóval kevesebb horgász fogta ki ezt a jelentős halmennyiséget. Ezúttal 35-en voltak, akik 10 kg felett mérlegeltek. A "megszokott" rekordhalak mellett most a gáti nagytestû pontyok és a sokszor kilós ezüstkárászok emelkedtek ki. 16 halfajt fogott a mezőny, ezek a gyakoriság sorrendjében: dévérkeszeg, küsz, ezüstkárász, ponty, karikakeszeg, balin, bodorka, koi, compó, veresszárnyú, széles kárász, harcsa, csapó sügér, laposkeszeg, fehér tok, amur. Szép volt Maconka, szép volt, Barátaink!
Folytatásként a szektoros fogási statisztika. A Szuperkupa a fogási adatokat tekintve Magyarország egyik legjobban feldolgozott versenye, ahol a cikkek mellett sok száz kép és adat szól a múltról, a jelenről és talán a jövőnek is. Tudom, nem túl gyorsan jelennek meg az összefoglalók, de a gyorsaságot a maconkai Facebook biztosítja, a részletes írásoknál a késlekedést pedig a tartalom kompenzálja, legalábbis én ebben bízom töretlenül...
Szektoronkénti mérlegelt fogások:
A (method, 09 fő) 201.400 g
B (method, 09 fő) 272.575 g
C (feeder, 12 fő) 170.400 g
D (feeder, 11 fő) 92.975 g
E (method, 09 fő) 82.025 g
F (gyermek, 06 fő) 52.800 g
G (úszós, 09 fő) 112.250 g
H (úszós, 07 fő) 71.025 g
Végül megkezdődött a díjak, trófeák kiosztása is. Ezúttal is megjegyzem, ez a valóságban mindig az itt felsoroltakhoz képest fordított sorrendben történik meg, mert nekünk a gyermekek az elsők. Nézzük meg együtt a negyedik fordulós eredményeket!
Egyéni eredmények:
Method feeder kategória
I. Bódi Zsolt (B7. helyen) 1 pont, 88.400 g
II. Petrovics Richárd (A8. helyen) 1 pont, 65.325 g
III. Kucsera Sebestyén (E7. helyen) 1 pont, 24.275 g
Itt egy kis kalamajka volt az eredmény kihirdetése közben, mert két részmérést sikerült nem feldolgozni, így a díjkiosztó közben kellett korrigálni. Azért csak összehoztuk a végére, elnézést érte!
Legjobb külföldi horgász:
I. Beracko Miroslav (SK, feeder, D8. helyen) 4 pont, 9.225 g
Véget ért egy újabb maconkai versenynap. Az egyik utolsó mozzanatként elkészült a szokásos dobogós csoportkép a díjazottakról és lassan elindult mindenki hazafelé. Megállapítottam, hogy ismét elégedettek lehetünk, mert a víz, a halak és a versenyzők ismét bizonyítottak. Szép nap volt, annyi bizonyos!
Végül, hogy az idei versenyeket több előzményi év adataival összevetve elhelyezni és is értékelni tudjuk, ismét érdemes megnézni a versenysorozat fogásokra és fogott halfajokra vonatkozó, fordulónkénti összesítő táblázatát is:
Zárásul pedig a már nagyon várt összetett eredményeket az összes értékelt kategóriákra bontva, a pontszám, majd a súly szerinti sorrendben itt lehet megtekinteni:
Megjegyzés: Az összetettben a legrosszabb eredmény majd kiesik, így egy fordulóval a sorozat vége előtt érdemes úgy is böngészni a táblázatokat, hogy ki mennyi pontot ejthet ki ha a záró fordulóban pl. szektorgyőzelmet szerez. Ha így nézzük meg az eredményeket, most már egyre jobban körvonalazódik a díjakra esélyesek köre, persze voltak itt már nagy meglepetések!
Beszámolóm végén ismét köszönetet mondok minden megjelent Horgászbarátunknak, külön is a gyermekhorgász-kísérőknek, valamint a BSHE Team minden tagjának, hogy lehetővé tették az újabb verseny sikerét és zökkenőmentes lebonyolítását!
Ez volt a 2019. évi Szuperkupa negyedik versenyének beszámolója! Bízom abban, hogy az újabb, kissé kései záró fordulóra, a VII. Vízparti Varázslat Nemzetközi Kupára is sokan eljönnek, ezzel egyben hitet téve a sorozat 2020. évi folytatása mellett! Az új versenyzőknek pedig azt üzenjük, hogy minden verseny önállóan is értékelésre (díjazásra) kerül, de ezen túl érdemes megismerni a vizet, valamint megtapasztalni a versenyek hangulatát! Találkozzunk tehát a lehető legnagyobb létszámban október 19-én, a hetedik Szuperkupa-évfolyam ötödik, záró fordulójában, újra Maconkán! A jelentkezési lap lentebb, a versenykiírásból már letölthető.
VERSENYKIÍRÁS
VII. VÍZPARTI VARÁZSLAT NEMZETKÖZI KUPA
Maconka, 2019. október 19., szombat
FIGYELEM! Mivel több, a Szuperkupa-díjazásra is esélyes versenyző érintett a szeptemberi horgászsport országos bajnokságokon, ezért a záró forduló időpontja megváltozott!
Nevezés:
Kérjük, töltsék ki a mellékelt Jelentkezési lapot és küldjék el e-mail formájában a maconka@maconka.hu címre 2019. 10. 17-én 18:00-ig A jelentkezési lap leadható a halőrházban is.
A nevezés elfogadásáról folyamatosan, de legkésőbb 2019. 10. 17-én 22:00-ig küldünk hivatalos visszaigazolást. Ezen túl a név szerinti rajtlista a jelen cikkhez kapcsolódó fórumban (hozzászólások) folyamatosan frissítve lesz.
A részletes versenykiírás (benne a pálya kitûzése, a sorsolás menete és az eredmények pontozása, a verseny időrendi lebonyolítása, a főbb szabályok, a kiadható díjak) itt olvasható:
A részvételi díj (amely tartalmazza a versenyre szóló sportjegyet, az ebédet, a gáti behajtás és parkolás díját, valamint a kedvezményes további horgászat személyi lehetőségét is):
felnőtteknek: 4990 Ft
hölgyeknek, ifiknek: 3590 Ft
gyermekeknek: maconkai éves területi jeggyel rendelkezőknek ingyenes (másoknak ez 1200 Ft, viszont cserébe éves maconkai gyermekjegy kerül kiadásra!)
Találkozzunk Önökkel, Veletek először vagy újra a napsütötte maconkai vízpartokon!
Dr. Dérer István
Üzenetküldés
A funkció csak bejelentkezett felhasználók számára érhető el.
Ha el szeretné küldeni észrevételét a fenti tartalommal kapcsolatban, jelentkezzen be!