Vissza

Közgyûlési meghívó és tájékoztató kivonata

2007. 01. 06.
/jelen anyag a tagoknak kiküldött körlevél egyszerûsített, rövidített másolata/

VALAMENNYI EGYESÜLETI TAG
HORGÁSZTÁRSUNK RÉSZÉRE

LAKHELYÉN

Tisztelt Horgásztársam!

Az év előzetes összegzéseként már hatodik alkalommal kerül sor tagjaink e körlevél keretében történő tájékoztatására, melynek fő célja az elmúlt időszak történéseinek vázlatos ismertetése, így a közgyûlés előkészítése. Bevezetőként ismét örömmel írhatom le, hogy 2006-ban a BSHE fejlődése töretlenül folytatódott, bár a jelek szerint egyre jobban csak magunkra számíthatunk. Írom ezt azért, mert újra egyre több a közteher és egyidejûleg egyre kevesebb a pályázati lehetőség, valamint az elért eredmények sokszor „érdekes” jelenségeket váltanak ki egyes, pozícióban lévő embereknél, rajtuk keresztül szervezeteknél. Szerintem azonban a siker nem szégyen, az üzleti ellenfél sem ellenség, az új utak keresésének eredménye pedig mások hasznára is válhat a jövőben! A lényeg továbbra is az, hogy a vízparton megtapasztalt napi valóság a legfontosabb, és annak értékelésére, megvitatására pedig az egyik legjobb alkalom maga a közgyûlés –Önnel, Veled együtt, s talán egymásért is…

A 2006. évi főbb mutatószámokat és eseményeket, kapcsoltan velük együtt az egyes 2007. évi tervezési számokat, elképzeléseket a továbbiakban a tavalyelőtt bevezetett csoportosításban, bruttó kimutatási módon ismertetem.

 Taglétszám és tagdíjak: Idén 879 (2005: 801, 2004: 690, 2003: 593, 2002: 545) fővel zártunk, ebből 254 volt gyermekek, 58 az ifjúsági korúak, 40 a külföldiek száma, és 48 új felnőtt tagtárssal is bővültünk. Ez a folyamat az előző évhez viszonyítva 6 %-os pénzügyi növekménnyel 2006-ban összesen 18,1 millió Ft (2005:17,2 MFt) tagdíjbevételt eredményezett, melyből az Állam és a MOHOSZ felé 1,6 millió Ft előírt befizetési kötelezettségünk keletkezett. 2004-től már várólista alapján veszünk fel új tagokat, és egyben lassan csökkentjük a számukat is, így jövőre kb. 30 fő felvételére tervezünk lehetőséget teremteni. Új elemként vezetjük be jövőre a területi jegy nélküli tagság intézményét, valamint a maconkai éves területi gyermekjegyet is. 2007-től már saját jogon értékesítjük az állami horgászjegyeket, és lehetőség lesz helyszíni horgászvizsgáztatásra is. Az elmúlt években feszes gazdálkodással, de egyben a folyamatos forgalombővülés eredményeként a szükséges beruházások komoly forrásigénye ellenére is sikerült leszorítani a díjemelések mértékét (2002: 26%, 2003: 16%, 2004: 9%, 2005 és 2006: 0%). Sajnos lehetetlen azonban továbbra is „elfelejteni” az árváltozások hatásait. Elég, ha csak az egyébként is emelkedő élőhal beszerzési ár valamikori 5%-os, jelenlegi 20%-os ÁFA-mértékére gondolunk. Mindent megteszünk azonban azért, hogy a horgászat lehetősége mindenkinek megmaradjon, azaz legalább anyagi oldalról ne lehetetlenüljön el. Technikai okok (pl. jegyek időbeni nyomtatása) miatt most áttérünk a csúsztatott tervezésre is, azaz a következő közgyûlésen a 2007. és a 2008. évi engedélyárak egyszerre kerülnek elfogadásra, majd ezt követően a tárgyévet követő évre történik a tervezhető árváltozások előterjesztése. Így 2007-re a parti felnőtt engedély árát a jelenlegi 27.500 Ft-ról 29.000 Ft-ra (+5%), majd 2008-ra 30.000 Ft-ra (+3%) kívánjuk módosítani. A többi típus ára is ennek megfelelő mértékben emelkedik, az új belépők jelentős áremelését ide nem számítva. A kiegészítő szolgáltatások ára változatlan marad. Januártól újra lehetőség lesz a készpénzes helyszíni fizetésre is. A pénztári órák minden nap 10-12 óráig, illetve 14-16 óráig tervezettek. A jegykiadás kezdetéről a halőrháznál és az interneten lehet majd tájékoztatást kapni.

 Vendégforgalom: 2006-ban 10307 vendégnapot regisztráltunk és ez ismét komoly, 40 %-os növekményt jelentett (2005: 7345, 2004: 4140, 2003: 3380, 2002: 2121, 2001: 968). A tárgyi bevételek már jelentősen meghaladták a tagi forgalmat, és végül csak tisztán a napijegyekből 25,8 millió Ft realizálódott. Jövőre már itt is csak 2 %-os forgalomnövekményt tervezünk, döntően az újabb fejlesztések többletlehetőségeire alapozva. Ismét jelzem, hogy ez a legnagyobb belső nyereséget hozó horgásztatási forma annak ellenére, hogy a halfogás mérhető eredményessége (254 q a részükről elvitt zsákmány) is tartósan kiemelkedő. A - döntően többször visszatérő - vendégek többségét a szép környezet, a rendezett vízpart, a családbarát szolgáltatások legalább annyira vonzzák, mint a sokszínû és gazdag halállomány. Ha kérhetem, az eddigi, döntően korrekt viselkedéssel továbbra is tiszteljük meg Vendégeinket, nem elfeledve, hogy a jelentős forgalom okán tagadhatatlanul jelentkező időnkénti kellemetlenségek mellett befizetéseik döntően hozzájárulnak a stabil gazdálkodáshoz, így a tagi díjtételek kedvező szinten tartásához is. Maconka ma már nem csak a megye, hanem az ország egyik legismertebb horgász-turisztikai attrakciója is!

 Versenyek, rendezvények: 2006-ban 18 (2005: 19, 2004: 11, 2003: 13) nagyobb rendezvényre, versenyfordulóra került sor a vízterületen, köztük nemzetközi és országos versenyekre is, mintegy 1200 résztvevővel. Büszkék lehetünk arra, hogy a bojlis-, kishalfogó/verseny-, feeder-, valamint pergető szakágakban elismert múltunk és biztos jövőnk is van. Az eredmények most sem maradtak el, így a bojlis horgászat csapatátlag-, valamint összsúly-rekordja és az abszolút pergetőrekord is megdőlt 2006-ban Maconkán! A hagyományos versenyek megtartása, és így a folyamatos reklám a vizek közötti éles versenyben továbbra is elemi érdekünk, és a bevétel itt sem másodlagos. Így a jövő évi előzetes versenynaptár egyeztetésében jelenleg 15 versenynap szerepel. Tudjuk azt is, hogy a versenyek tagjaink részére időszakos korlátozásokkal, így néha bosszúsággal is járnak, de itt jegyzem évről-évre meg, hogy az utóbbi négy évben már egyetlen napon sem volt teljes horgászati tilalom a tározón…

 Pályázatok, rendkívüli bevételek: Itt kissé elkeserítő a tendencia, a bevezetőben említett okok miatt is. A 4,2 millió Ft-os tervvel szemben csak 1,7 millió Ft-ot realizáltunk, de az állami forrásvisszatartások okán még ebből is van, ami csak 2007-ben érkezik meg a bankszámlánkra. Ezen túl a déli parti út befejezésére, a kapcsolt építkezésre elnyert önkormányzati forrásokat külön említem meg a későbbiekben. Radikálisan és indokolatlanul, ötödére csökkent a Nemzeti Civil Alapprogram „nekünk jutó, megítélt” támogatása, kisebb lett az FVM pályázati forrása, az SZJA felajánlott 1%-a és a MOHOSZ pénzeszköz-átadása is. Ezen kihívások okán a jövőben egyre jobban saját gazdálkodásunk, és erre, valamint a vendégforgalomra alapozva az önkormányzati együttmûködéssel megszerezhető Uniós támogatások adhatnak érdemi lehetőséget a továbbfejlődésre. Biztató, hogy vagyonunk, pénzforgalmunk okán van mire alapoznunk a jövőt!

 Haltelepítés, fogási lehetőségek: A 2006. évben 20 halfajból és 36 szállítási napon összesen 480 mázsa halat telepítettünk 32 millió Ft feletti bruttó értékben, így csak az elmúlt 5 év alatt 200 tonnát megközelítő mennyiségû hal került a víztározóba és vízrendszerébe (2005: 474 q, 2004: 257 q, 2003: 325 q, 2002: 279 q, 2001: 142 q)! Így a terv végül 137 %-ra teljesült, hála a mindenhol felhozható vendégforgalmi adatoknak és a sikeres haltermelési megállapodásnak is. Látni kell azt is, hogy emelkedni kezdtek a beszerzési árak is, így például pontyot még 400, de 1 nyaras süllőt már 1800 Ft/kg nettó áron tudtunk beszerezni. Az évben betelepített 4751 kg (2005: 3362 kg) ragadozó egyre jobban új távlatokat nyit meg majd a mûfajban, de már idén ősszel is érezhető volt a fogásokban a ragadozóállomány kezdeti felfutása. A 2007. évi terv a bevált folyamatos telepítéssel 400 mázsa hal, bruttó 27 millió Ft feletti értékben, de ha sikerül mégis „találni” pályázati forrásokat, akkor ez a mennyiség ezúttal is jelentősen növekedhet. Az előzetes fogási adatok megint igen kedvezőek, így a tagi átlag országosan kiemelkedő maradt, s nagy valószínûséggel sikerül megőrizni megyei első helyünket is e tekintetben. Maconkán már45 halfaj él, köztük sok száz rekordméretû példány és ritka különlegesség. Becsüljük meg őket! A fogási lehetőségekkel kapcsolatban a jelölt hal kategória megszüntetésén túl a Horgászrendben sem tervezünk átfogó változtatásokat, mert már „bejáratott” a szabályozás.

 Halőrzés és üzemvitel: Továbbra is a legfontosabb, hogy minőségi, 24 órás halőrzés van vizünkön. Emellett naprakész az egyre bonyolultabb adminisztráció, a könyvelés, korrektül mûködik a büfé, rendben folyik a területek parkosítása és takarítása, továbbá egyre jobban kialakul egy olyan tisztségviselői és segítői csapat, akikre számítani lehet a versenyek kapcsán, netán pl. árvízi gond esetén is. Úgy gondolom, hogy nem csak az elnök lehet elégedett a felsorolt alkalmazottak, megbízottak, vállalkozók és nem utolsósorban tisztségviselők, tagok munkájával. Mindenkinek ezúton is köszönet érte! Jövőre továbbra is jelentős összegeket tervezünk fordítani a kiépült szolgáltatások folyamatos biztosítására, a környezet megóvására, így a rendezett vízpart fenntartására, az arborétumszerû, változatos fásításra. A visszajelzések döntő többsége okán e tevékenység nagyon is megéri a fáradtságot!

 Reklám, közönségkapcsolat: Maga a tartós reklám a környezet állapota és az elérhető szolgáltatások (ideértve a halbőséget is) színvonala, a versenyek hagyománya, és az eredmények, rekordok hiteles publikációja. A legfontosabb befektetés a tárgyban az őszinteség és a naprakészség, és elengedhetetlen a folyamatos közönségkapcsolat biztosítása is. E témában az ország legolvasottabb horgászportáljával, a HALDORÁDÓ-val az együttmûködés nem csak sikeres, hanem baráti is maradt, a Tulajdonosok felé ezúton is köszönet érte! Szerteágazó PR tevékenységünk okán Maconka elismert a nyomtatott sajtótermékekben is, továbbá a víz videofilmek bevált forgatási helyszíne is. Továbbra is sokat segítenek azok a tagok és vendégek, akik bejelentik rekordfogásaikat. Maconka 11 fajból összeálló 809 db igazolt rekordhalával 2006-ban – az országos rekordlisták alapján – egymást követő ötödik alkalommal lesz Magyarország legjobb horgászvize, bizonyítva a halállomány minőségét és sokszínûségét (2005: 671 db, 2004: 374 db, 2003: 297 db, 2002: 120 db). 2007-ben is prioritást élvez kiemelt szerepünk megtartása a rekordlistákon, továbbá a maconka.haldorado.hu internetes megjelenés naprakész információinak, szolgáltatásainak biztosítása, az éves reklámanyagok kiadása.

 Beruházások, tározófejlesztés: Nagy siker volt, hogy egy újabb, 25 millió Ft értékû beruházási lépcsővel nem csak a tervezett útépítési-közmûvesítési munkák készülhettek el, hanem őszre 3 db komplex szociális blokk (férfi-női, illetve mozgáskorlátozott WC, zuhanyzó, kézmosó-kézszárító, ivókút) valamint újabb közvilágítási rész került a déli parton átadásra, teljessé téve akár a több napos, családi sátorozáshoz szükséges hátteret is. E lehetőséget a megyei és a városi Önkormányzatok teremtették meg számunkra, ami munkánk elismerése is. Elkészült az V. tórészlet és a csónakkikötő járdaszakasza, és az I. sziget bejárójánál kiépült egy kis sziklakert is. 2006-ban továbbá megváltottuk az előtározói keresztgát használati jogát is, mely jog így szintén egyesületi vagyonelemet jelent. Ezt követően a kedvezőnek látszó őszi időjárás válaszút elé állította a Vezetőséget. Elkerülhetetlen volt ugyanis az előtározó árapasztójának nagyjavítása, továbbá célszerû a halőrház bővítésének megkezdése (pince) is, tekintettel arra, hogy így a főidényre átadhatóvá válna maga a faépület is. Költségvetési forrásaink eddigre már kimerültek, de több tárgyalás után sikerült megnyitnunk az OTP-nél egy 12 millió Ft-os, tartós folyószámla-hitelkeretet, így végül folytatódhattak a már meg is kezdődött munkálatok. Ritka szerencsénk volt az időjárással a valóságban is, így december közepére 6 millió Ft-os főösszeggel elkészült a teljesen felújított előtározói mûtárgy, újra lehetővé téve a halnevelést. Pár napra rá átadásra került a jelenlegi halőrház alapterületének kétszeresével rendelkező pince, amely raktárként, öltözőként és a büfé kiszolgáló helyiségeként egyben a felszín feletti bővítés síkalapja is. Így a 2007. évi tervekben a fő cél májusra a halőrház háromszoros bővítése úgy, hogy a jelen épületben egy korszerûbb, tágasabb büfé, középen egy 50 fős vendéglátó-terasz, és a harmadik harmadban egy halőri iroda és tárgyaló készül el. A rangsor szerint 2008-ig aktualizálandó feladat a gáti (alsó) szervízút szilárd burkolatúvá tétele, valamint az I. sziget bejárójának javítása. Természetesen folytatjuk a tervszerû tóberendezési munkálatokat (filagóriák, nyársalók, hulladéktárolók, stb.) is. Megkezdődött a teljes tározói kotrás előtervezése is, amely – az eddigi legmerészebb álomként – az NFT keretében valósulhatna meg valamikor 2008 és 2012 között. Megítélésem szerint a fejlesztések a jövő zálogai, és segítségükkel alapozhattuk meg azt a sikeres egyesületi létet, melyet elsődlegesen a biztonság jellemez! Kérem, hogy továbbra is a sajátunkként érezzük és kezeljük a tározót és évről-évre szépülő környezetét!

Hát ez történt – röviden, a teljesség igénye nélkül – a 2006. évben a Maconkai-víztározón! Miként a sorokból is kitûnhetett, Egyesületünk gazdálkodása tárgyában is minden mindennel összefügg, így a valóságban viszonylag kicsi a mozgásterünk, de egy profitorientált cégnél szabadabbak vagyunk, mert mi megtehetjük azt, hogy egy kicsit az átlagnál jobban figyeljünk az emberekre, az értékekre. Így az a 340 millió Ft, amely az elmúlt években itt került befektetésre, a közösség valós érdekében hasznosulhatott. Az éves szinten már 25.000 nap feletti tagi- és vendégforgalom bizonyította, hogy jó úton járunk. Ráadásul már a 20. éve, ugyanis most a jubileumi közgyûlés következik, ahol az itt leírt főbb témákat az addigra már elkészítendő részletes tagi fogási statisztikával is kiegészítve bővebb formában is kifejtem, kifejtjük majd. E ponton egyben szokás szerint engedje meg, hogy jelen levelemmel meghívjam – egyben tisztelettel figyelmeztetve az Alapszabály által elrendelt kötelező jellegre is – a bátonyterenyei Ady Endre Mûvelődési Házban

2007. január 28-án (vasárnap) 9.00 órai kezdettel

megtartandó éves, jubileumi közgyûlésünkre.

Legvégül a BSHE tisztségviselői, munkatársai és támogatói, valamint együttmûködő partnerei nevében is szeretnék Önnek és kedves Hozzátartozóinak, Szeretteinek egészségben és szeretetben gazdag, békés, boldog Új Esztendőt kívánni! Remélem, hogy ehhez újra szép maconkai élmények, köztük tartalmas vízparti emberi kapcsolatok is társulhatnak. Megköszönve a tartós bizalmat és az együttmûködést, tisztelettel és üdvözlettel a soron következő találkozásig:

Dérer István
elnök

Salgótarján-Bátonyterenye, a 2006. év Szilveszterén

Üzenetküldés

A funkció csak bejelentkezett felhasználók számára érhető el.

Ha el szeretné küldeni észrevételét a fenti tartalommal kapcsolatban, jelentkezzen be!

Üzenetküldés