Vissza

Közgyûlési meghívó és tájékoztató kivonata

2006. 01. 03.
/jelen anyag a tagoknak kiküldött körlevél egyszerûsített, rövidített másolata/

VALAMENNYI EGYESÜLETI TAG
HORGÁSZTÁRSUNK RÉSZÉRE

LAKHELYÉN

Tisztelt Horgásztársam!

Ötödik alkalommal kerül sor az év utolsó napjaiban e körlevél keretében tagjaink írásos tájékoztatására, melynek fő célja az elvégzett munka, kapcsoltan a gazdasági események rövid ismertetése, így a közgyûlés előkészítése, az ottani döntések megalapozása. A jól végzett munka örömével írhatom le, hogy 2005-ben a BSHE ismét sikeres évet zárt, fejlődése folytatódott. E formátum keretében ismét csak a főbb történések felvillantására van terjedelmi lehetőségem, holott az elért eredményekről most sokkal könnyebb lenne hosszabban írni, vagy azokról interaktív módon beszélni, persze közben azért nem elfeledve a gondokat sem. Mindenesetre bízom benne, hogy a vízparton megtapasztalt változások, események részletesebb kifejtésére, megvitatására továbbra is jó alkalom lesz maga a közgyûlés - Önökkel, Veletek együtt, s talán kicsit egymásért is…

A 2005. évi főbb mutatószámokat és eseményeket, kapcsoltan velük együtt az egyes 2006. évi tervezési számokat, elképzeléseket a továbbiakban a tavaly bevezetett csoportosításban, bruttó kimutatási módon ismertetem.

Taglétszám és tagdíjak: Idén 801 (2004: 690, 2003: 593, 2002: 545) fővel zártunk, ebből 246 volt gyermek, és 57 új felnőtt tagtárssal bővültünk. Ez a folyamat a teljes létszámra számítva 16 %-os növekménnyel 2005-ben összesen 17,2 millió Ft tagdíjbevételt eredményezett, de ebből például az Állam és a MOHOSZ felé rögtön 1,4 millió Ft feletti befizetési kötelezettségünk is keletkezett. Az elmúlt években a racionális gazdálkodás mellett az itt leírtaknak is köszönhetően sikerült folyamatosan leszorítani az átlagos díjemeléseket (2002: 26%, 2003: 16%, 2004: 9%, 2005: 0%). 2004-től már várólista alapján vettünk fel az új tagokat, és ezt jövőre is fenntartjuk, a terv szerinti szinten tartva az új belépők számát, de lehetőséget adva a becsületes jelentkezőknek! Ez utóbbiak esetében a várakozólistát is értékelve kb. 40 fő felvételére tervezünk lehetőséget teremteni, mely bevétel a vendégforgalom ide átcsoportosított elvi nyereségével együtt kompenzálni fogja az árváltozások hatásait. Így újra leírhatom az idei évértékelésben azt a kedves mondatot, mely szerint 2006-ban ismételten nem tervezünk – meglévő, aktív tagjainkat érintően – díjemelést!

Vendégforgalom: 2005-ben 7345 vendégnapot regisztráltunk, ez nem várt módon komoly, 77 %-os növekményt jelentett (2004: 4140, 2003: 3380, 2002: 2121, 2001: 968). A tárgyi bevételek – idén először – meghaladták a tagi forgalmat, és csak tisztán a napijegyekből befolyt 18,3 millió Ft. Jövőre 6 %-os forgalomnövekményt tervezünk, döntően a szilárd burkolatú utak többletlehetőségeire alapozva. Miként tavaly, úgy most is jelzem, hogy ez a legnagyobb belső nyereséget hozó horgásztatási forma annak ellenére, hogy a halfogás eredményessége és mennyisége e kategóriában is tartósan kiemelkedő. Tény, hogy a visszatérő vendégek többségét a szép környezet, a rendezett vízpart, a családbarát szolgáltatások legalább annyira vonzzák, mint a sokszínû és gazdag halállomány. Becsüljük meg továbbra is Őket, mivel fejlődésünk segítői nem csak a befizetéseiken, hanem a rájuk alapozható pályázati lehetőségeken keresztül is… Maconka ma már vitán felül a megye egyik legnagyobb és legismertebb turisztikai attrakciója!

Versenyek, rendezvények: 2005-ben 19 (2004: 11, 2003: 13) nagyobb rendezvényre, versenyfordulóra került sor a vízterületen, köztük nemzetközi és országos versenyekre is. Büszkék lehetünk arra, hogy a bojlis-, kishalfogó/verseny-, feeder-, valamint pergető szakágakban elismert múltunk mellett továbbra is ígéretes jövőnk van. Jól bizonyítja ezt a versenyekre jelentkezők számának dinamikus növekedése. Az eredmények sem maradtak el, így pl. májusban megszületett a bojlis horgászat két új világrekordja is Maconkán! A hagyományos versenyek megtartása, és így a folyamatos reklám a vizek közötti élesedő versenyben továbbra is elemi érdekünk. Talán az sem mellékes, hogy 2005-ben a versenyekkel összefüggő közvetlen bevételek meghaladták a 2,5 millió Ft-ot. Tisztában vagyunk azonban azzal is, hogy a versenyek tagjaink részére időszakos korlátozásokkal, így néha bosszúsággal is járnak, ezért megpróbáljuk kicsit csökkenteni a versenynapok számát. A jövő évi előzetes versenynaptár egyeztetésében így jelenleg 14 versenynap szerepel, melyekből 2,2 millió Ft bevételre számítunk. Itt jegyzem évről-évre meg, hogy az utóbbi három évben már egyetlen napon sem volt teljes horgászati tilalom a tározón…

Pályázatok, rendkívüli bevételek: Az 4 millió Ft-os tervvel szemben saját költségvetésünkben bő 4,5 millió Ft-ot realizáltunk, de ennek közel fele az állami forrásvisszatartások okán csak 2006-ban érkezik meg a bankszámlánkra. Ezen túl a déli parti útépítés közel 40.000.000 (!) pályázaton elnyert forintját külön említem meg a későbbiekben. Csökkenőben van a Nemzeti Civil Alapprogram 1 pályázóra jutó forrása, megszûnt az EU csatlakozással az APEH méltányossági ÁFA-visszatérítési lehetősége, reálértéken stagnál az FVM és a MOHOSZ pályázati támogatása, az SZJA felajánlott 1%-a. Új kihívások elé nézünk e tárgyban, így a jövőben egyre jobban saját gazdálkodásunk, és erre alapozva a közvetlen Uniós támogatások adhatnak érdemi lehetőséget a továbbfejlődésre. Biztató tény, hogy a BSHE az elmúlt években még időben átállította gazdálkodását, így már van mire alapoznunk a jövőt! Természetesen 2006-ban is pályázunk újra a lehetséges jogcímeken, szintén 4 millió Ft körüli összegre számítva.

Haltelepítés, fogási lehetőségek: A 2005. évben 17 halfajból és 34 szállítási napon összesen már 474 mázsa halat telepítettünk közel 25 millió Ft bruttó értékben, így csak az elmúlt 3 év alatt 100 tonnát meghaladó mennyiségû hal került a víztározóba és vízrendszerébe (2004: 257 q, 2003: 325 q, 2002: 279 q, 2001: 142 q)! Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy ebből jelentős mennyiség már a 2006. évi tavaszi keret terhére került beszállításra, döntően technikai és anyagi okokból. A közgyûlés által 2005-ben elfogadott célt (300 q) 58%-kal sikerült meghaladni, köszönhetően a már ismertetett vendégforgalmi adatoknak és a sikeres haltermelési megállapodásnak. Ez utóbbi esemény okán nagyon kedvezőek lettek a beszerzési árak is, például pontyot 400, süllőt 1200 Ft/kg nettó áron tudtunk és tudunk jövőre is vásárolni. Az ősszel betelepített 3362 kg ragadozó – ennyit az Egyesület teljes története alatt összesen nem telepítettünk! – várhatóan új távlatokat nyit meg ősztől a mûfajban, mert decembertől hektáronként 120 db 20-40 cm-es csuka és süllő gyarapítja az állományt, azaz más számmal minden 10x8 méteres vízterületre jut egy „új” ragadozó... A 2006. évi terv folyamatos telepítéssel minimum 350 mázsa hal, bruttó 22 millió Ft feletti értékben, de ha sikerül a fejlesztéseinkre ismét „találni” pályázati forrásokat, akkor ez a mennyiség jelentősen tovább növekedhet (ismereteim szerint még mindig nincs hasonló egyesület, ahol a haltelepítés értéke tartósan a teljes tagdíjat meghaladó összegben realizálódik). Az előzetes fogási adatok is kedvezőek, így a tagi átlag országosan kiemelkedő marad, s nagy valószínûséggel sikerül megőrizni megyei első helyünket is e tekintetben. Maconkán már 41 halfaj él, köztük számos rekordméretû példány és ritka különlegesség. Becsüljük meg őket! A fogási lehetőségekkel kapcsolatban a Horgászrendben nem tervezünk jelentős változtatásokat, mert megítélésünk szerint egyre „bejáratottabb” a szabályozás.

Halőrzés és üzemvitel: Kiemelten fontos, hogy minőségi, 24 órás halőrzés van vizünkön! Úgy gondolom, a tagság döntő többsége elégedett lehet halőreink munkájával, akik nagyot léptek előre az adminisztratív munkavégzésben is. A halőrházban tavasz óta adottak egy kisebb büfé feltételei is, amely mûködésével komoly szolgálatot tett a forgalom növekedése szempontjából is. De éppen e tény okán nem kerülhető el a közeljövőben az irodai- és közösségi funkciók szétválasztása sem, ami csak bővítéssel lehetséges. Úgy gondolom, hogy a 2005-ben végrehajtott fejlesztésekkel még jobban biztonságban érezhetjük a halállományt és az értékes tóparti infrastruktúrát is. Továbbra is jelentős összegeket fordítunk a környezet megóvására, a rendezett vízpart folyamatos biztosítására, az arborétumszerû, változatos fásításra. A visszajelzések döntő többsége okán e tevékenység nagyon is megéri a fáradtságot! Jövőre az ígéreteknek megfelelően pontosítjuk, és a tagok számára egyben egyszerûsítjük a helyfoglalásos, illetve a non-stop horgásztatást, és a nyugodtabb horgászat érdekében tovább fogjuk rendezni a kaszálási, fenntartási munkálatok elvégzését is (hétköznapi, előre ütemezett munkavégzés).

Reklám, közönségkapcsolat: A legjobb tartós reklám a környezet állapota, az itt elérhető szolgáltatások (ideértve a halbőséget is) színvonala, valamint a szakági versenyek hagyományos megrendezése, az elért verseny- és rekordfogási eredmények hiteles publikációja mellett (ezek már ismert, sokszor ismertetett összefüggések) fontos a folyamatos közönségkapcsolat biztosítása is. E témában az ország legsikeresebb horgászportáljával, a HALDORÁDÓ-val sikerült egy olyan együttmûködést beindítani, amely interaktív módon, folyamatosan biztosítja kiemelt jelenlétünket az internet világában, s így különböző csatornákon keresztül jelentősen növeli a terület forgalmát is. Remélem, hogy e kapcsolat továbbra is ilyen sikeres marad, a Tulajdonosok felé ezúton is köszönet érte! PR tevékenységünk természetesen ezen túl is sokszínû maradt, horgászvizünk ismert és elismert a nyomtatott sajtótermékekben is. Ebben továbbra is nagyban segítenek azok a tagok és vendégek, akik bejelentik rekord-fogásaikat is. Maconka 11 fajból összeálló 671 db igazolt rekordhalával 2005-ben – az országos rekordlisták alapján – egymást követő negyedik alkalommal lesz Magyarország legjobb rekord-horgászvize, bizonyítva a halállomány minőségét és sokszínûségét (2004: 374 db, 2003: 297 db, 2002: 120 db). A tervek szerint 2006-ban is prioritást élvez kiemelt szerepünk megtartása a rekordlistákon, továbbá a leírtaknak megfelelően a maconka.haldorado.hu internetes megjelenés naprakész információinak, szolgáltatásainak biztosítása. Újra kiadjuk majd éves reklámanyagunkat (ezen túl minden tag ingyenesen kap belőle egy példányt), és bővítjük a maconkai pólók és sapkák forgalmazását is. Fokozottan figyelünk jövőre is arra, hogy vizünket elkerüljék a különböző indíttatású (ál)botrányok is, és így (együtt) meg tudjuk kímélni a piaci verseny egyes nemkívánatos „mellékhajtásaitól”. Mi már nem kívánunk „minden áron”, s pláne nem mások rovására terjeszkedni, de nem adjuk fel az elért eredményeinket sem!

Beruházások, tározófejlesztés: Az Egyesület történetének második legnagyobb fejlesztése, egyben az év eseménye a déli parti út és a hozzá kapcsolódó létesítmények megvalósulása volt, amivel egy újabb álom vált valóra. Három év munkája után végre sikerült a megyei és a városi Önkormányzatok együttmûködésével pályázati lehetőséget találni, s közösen meg is valósítani azt. Így november végére elkészült a teljes, aszfaltborítású útszakasz, a hozzá tartozó 3 közösségi és 1 egyesületi belső parkolóval, a telepítési pontként szolgáló kamionfordulóval, és a szintén telepítést támogató V. tóegység melletti bejáróval. Tavasszal befejeződik a csapadékvíz-elvezetési munkarész, valamint az I. sziget bejárójáig történő teljes közmûvesítés is. Külön öröm a jövőre nézve, hogy ugyanezen nyomvonalon és időszakban valósulhatott meg a szennyvíz-gerincvezeték kialakítása is, melyről a 2 szigetbejárón és a halőrháznál BSHE csatlakozási pontokat alakítottak ki. A munkálatok költsége meghaladja az 54 millió Ft-ot, ebből 35 millió Ft volt a TRFC támogatás, 4-4 millió Ft Bátonyterenye Önkormányzatának önrésze, illetve a BSHE hozzájárulása, a fennmaradó összegre pedig a jövő évben keressük a költségvetésünkön kívüli, egyéb lehetőségeket is. E ponton is szeretném előzetesen, itt még nevek nélkül megköszönni valamennyi Érintett segítségét és összefogását a beruházások megvalósításában! További fontos esemény volt a tározó egyesített mûtárgyának KDV-KÖVIZIG általi felújítása is, 16 millió Ft értékben. Mi is felhasználtuk ezen alkalmat arra, hogy új halvédő háló került beépítésre, ami kb. 5 év biztonságot jelent akár 600 cm feletti vízállásnál is. Az éves beszámolómban meg kell említeni azt is, hogy 2005 májusában a BSHE 5527 m2-es, összközmûves telke belterület lett, így már nincs akadálya az újabb belső fejlesztéseknek sem, melynek első kis eleme a már említett büfé megvalósítása volt. A 2006-2007. évi tervekben a fő cél a már említett út- és parkolóépítés befejezése, majd rangsor szerint az I. szigetbejárónál egy teljes szociális blokk (férfi-női folyóvizes WC, zuhanyzó, kézmosó) kialakítása, a halőrház bővítése, valamint a gáti (alsó) szervízút szilárd burkolatúvá tétele következik. Természetesen folytatjuk a tervszerû tóberendezési munkálatokat (filagóriák, nyársalók, hulladéktárolók, stb.) is. Ezen túl 2006-ban megváltjuk az előtározói keresztgát használati jogát is, mely jog így szintén egyesületi vagyonelemet fog képezni. A fenti folyamatokkal a BSHE saját vagyona is tovább növekedett, így forgalom- és hitelképességünk egyre stabilabb. Megítélésem szerint ezen fejlesztések a jövő zálogai, és megvalósulásukkal sok évre megalapozhattuk, megalapozhatjuk azt a sikeres egyesületi létet, melyet elsődlegesen a biztonság jellemez! Kérem, hogy érezzük és kezeljük a jövőben is a sajátunkként a tározót és szép környezetét!

Hát ez történt – röviden, a teljesség igénye nélkül – a 2005. évben a Maconkai-víztározón! Az itt leírt főbb témákat az addigra már elkészítendő részletes tagi fogási statisztikával is kiegészítve bővebb formában is kifejtem, kifejtjük majd a BSHE évi közgyûlésén. E ponton egyben engedje meg, hogy jelen levelemmel meghívjam – egyben tisztelettel figyelmeztetve az Alapszabály által elrendelt kötelező jellegre is – a bátonyterenyei Ady Endre Mûvelődési Házban

2006. január 29-én (vasárnap) 9.00 órai kezdettel

megtartandó éves közgyûlésünkre.

Legvégül a BSHE tisztségviselői, munkatársai és támogatói nevében is szeretnék Önnek és kedves Hozzátartozóinak, Szeretteinek békés, boldog, sikerekben, egészségben és emberi kapcsolatokban gazdag Új Évet kívánni! Remélem, hogy ehhez újra szép maconkai élmények is társulhatnak. Megköszönve a bizalmat és az együttmûködést, tisztelettel és üdvözlettel az elkövetkezendő találkozásig:

Dérer István, elnök

Salgótarján-Bátonyterenye, a 2005. év Szilveszterén

Üzenetküldés

A funkció csak bejelentkezett felhasználók számára érhető el.

Ha el szeretné küldeni észrevételét a fenti tartalommal kapcsolatban, jelentkezzen be!

Üzenetküldés