Január első napjaiban mutattuk be a Haldorádó Fogási naplójának bejegyzései közül kiemelt 2014. évi legszebb nemes halakat. Szavazataitokkal ti választottátok ki azt a horgászt és fogását, aki végül megkaphatta a „2014. év fogása – nemes hal kategóriában” díjat. Külön érdekesség, hogy előző évben is és idén is egy harcsa és az azt kifogó horgász lett a győztes. Idén a nyertes fogás Fekete Balázs hatalmas harcsája volt! Ismerjük meg tehát Balázst!
Mióta horgászol? Ki fertőzött meg a horgászat szeretetével?
Édesapám ismertette és szerettette meg velem a horgászatot 5-6 éves koromban. Egy régi, általa már nem használt felszereléssel, úszóval kergettem a sneciket, bodorkákat és kárászokat. Sokat jártunk együtt hétvégenként egy közeli bányatóra, azonban időközben elkezdtem focizni és eltávolodtam a horgászattól. Egészen addig, amíg a főiskolán meg nem ismerkedtem Richárd barátommal, akinek hatására újra elkezdtem a pecát. Ám ekkor már kizárólag a ragadozóhalak horgászata érdekelt, két éve pedig már csak harcsára horgászom.
[foto,02.jpg,Őszinte mosolyok…,e,k]
Hol laksz? Mivel foglalkozol?
Egy Nógrád megyei településen, Nemtiben lakom. Salgótarjánban dolgozom gazdasági referensként.
[foto,03.jpg,Első két méter feletti harcsám,e,k]
[foto,04.jpg,Épp két méter, ezúttal Ricsi segítője voltam (54 kg),e,k]
Melyek a kedvenc horgászmódszereid?
Mint említettem, két éve csak harácsára horgászom. Sok módszert kipróbáltam már erre a fajra, és mindegyiknek megvan a maga varázsa, szépsége. A bójás/tépőzsinóros horgászat a kedvencem, de mivel Maconkán nincs behordás, csak ritkán van lehetőségem e módszert alkalmazni. A csónakhasználat viszont engedélyezett, ezért ha szabadidőm engedi, vízen vagyok. Általában valamilyen puha testû csalival (nadály, pióca, giliszta) úsztatok, vagy különféle rögzített módszerrel (víz alatti úszó, csúszó úszó, stupek) és élőhallal horgászom. Nyáron, meleg vízben szívesen kuttyogatok. Ez a módszer nemcsak eredményes, de rengeteget lehet tanulni a vízről és a benne élő harcsák tartózkodási helyéről azáltal, hogy „felverjük” őket a napközi pihenésből.
[foto,05.jpg,Botok élesítve…,e,k]
[foto,06.jpg,Kuttyogatás,e,k]
Melyek a kedvenc horgászhelyeid?
Igazából három tó áll közel hozzám: a Nemesnádudvari Tőzeges-tó hihetetlen harcsaállománnyal rendelkezik, pár napos túra alatt szép fogásokat lehet elérni. Másik kedvenc vizem a Háromfai Horgászparadicsom, igazi vadregényes környezetben található, nem beszélve a rengeteg akadóról, töklevélről. Óriási kihívás itt horgászni, hiszen rengeteg a búvóhely, és ha sikerül is kapást kicsikarni, ebben a környezetben nem egyszerû a fárasztás. Végül, de nem utolsósorban meg kell említenem a Maconkai-víztározót, hiszen itt vagyok tag, horgászidőm nagy részét itt töltöm és a legszebb fogásaimat itt értem el. Kimagasló halállománnyal rendelkezik minden fajból. Sokszor bélyegzik „kocka, mûanyag” jelzővel, de szerintem, akkora nyomás van egész évben a tavon, hogy nem könnyebb itt halat fogni, mint más tározón, mivel a sokat látott, idősebb halak már voltak horgon és kiokosodtak. Nem véletlen, hogy harcsarablást szinte egész évben nem lehet hallani, pedig szép számmal élnek benne harcsák.
[foto,07.jpg, Fárasztás Háromfán,e,k]
[foto,08.jpg,Naplemente a Maconkai-víztározón,e,k]
Milyen nagy fogásokkal dicsekedhetsz?
Eddig két darab két méter feletti harcsát sikerült fognom, egy 57,5 és egy 81,5 kg-osat, az utóbbinak köszönhetem, hogy válaszolhatok most ezekre a kérdésekre, mivel vele nyertem meg a szavazást. A tavalyi évem kimondottan jól sikerült, hiszen - a „nagyon” túl - még egy 50 kg feletti harcsát sikerült kifárasztanom, továbbá egy hároméjszakás túrán ketten összesen nyolc darab harcsát fogtunk 18-40 kg-ig, fele-fele arányban.
[foto,09.jpg,40-es hari Nemesnádudvaron,e,k]
[foto,10.jpg,Eddigi legnagyobb harcsám: 81,5 kg, 222 cm,e,k]
Meglepődtél, amikor a 2014. évi jelöltek között láttad magad?
Igen, Richárd barátom hívott telefonon, a megjelenés napján. Már annak is örültem, hogy a jelöltek között lehettem.
Büszke vagy rá, hogy a legtöbb szavazatot kapva nyerted e megtisztelő címet?
Örültem a végeredménynek, és köszönöm mindenkinek a szavazatokat.
[foto,11.jpg,Mindig jó érzés a visszaengedés pillanata…,e,k]
Esetleg vannak-e még a tarsolyodban a nem hétköznapi fogásról egyéb felvételek, információk, amelyeket megosztanál velünk?
Sajnos nem készült több felvétel a halról. Általában ketten kergetjük a harcsákat, de most úgy alakult, hogy csak egyedül tudtam kimenni, és nem volt nálam fényképezőgép. Annak viszont örültem, hogy volt még egy horgász a vízen, mivel egyedül nem tudtam volna csónakba emelni a halat úgy, hogy ne sérüljön, ezért jól jött a segítség.
[foto,12.jpg,Amikor a bajszai előre állnak....,e,k]
[foto,13.jpg,...már elég erőt gyûjtött, hogy elússzon,e,k]
Mit jelent számodra a horgászat?
Nagyon szeretek horgászni, itt tudok igazán kiszakadni a hétköznapokból, gondolkodni és kikapcsolódni. A harcsázás számomra több mint egyszerû horgászat, mivel úgy vélem, ennél a halnál rengeteg ismeretre van szükség, folyamatos tanulásra, fejlődésre és rengeteg vízen töltött időre, hogy megfelelő tapasztalatokat szerezzünk. Harcsából nincs akkora állomány vizeinkben, mint más halaknál, ráadásul rejtőzködő életmódja miatt nehéz megtalálni, de pont ettől izgalmas a horgászata.
[foto,14.jpg,A csónakból horgászni nem a legkényelmesebb (főleg két embernek), de nagyon eredményes…,e,k]
Ha rajtad múlna, mit tennél azért, hogy az új, felnövekvő horgásznemzedék is olyan mentalitású legyen, mint te?
A mai gyerekek nagyon gyorsan tanulnak és rengeteg információhoz jutnak, a tévén és az Interneten keresztül. Ezeken a fórumokon azon túl, hogy sok módszert, csalizást, szereléket megismernek, számos jó példát láthatnak arról, hogy hogyan viselkedjenek a vízparton, hogyan bánjanak a halakkal. Ebben a generációban már fiatalon rögzül, hogy nem kell minden halat hazavinni, örömet szerez nekik egy-egy szép hal visszaengedése. Sajnos azonban az én korosztályomban és felette, szerintem már nem lehet megváltoztatni az emberek gondolkodását, legalábbis nagyon nehéz.
[foto,15.jpg,Remélem, még találkozunk…,e,k]
Mit „üzensz” a horgászoknak?
Véleményem szerint a harcsa nem kártevő élőlény, hanem egy csúcsragadozó, ami „rendet tart” az őt körülvevő élővilágban. Nem mondom azt, hogy senki ne vigyen haza halat, de kérlek benneteket, hogy figyeljetek oda mértékre, hiszen ahhoz hogy a továbbiakban is szép élményekkel gazdagodjunk, óvnunk és védenünk kell kedvenceinket. Egy harcsa visszaengedése - nem feltétlenül kell, hogy kapitális legyen - legalább olyan jó érzés, ha nem jobb, mint a fárasztása, kifogása.
[foto,16.jpg,27,5 kg-os Maconkáról,e,k]
[foto,17.jpg,30 körüli Nádudvarról,e,k]
[foto,18.jpg,33 kg-os harcsa szintén Nádudvarról,e,k]
[foto,19.jpg,Az első 10+-os harcsám,e,k]
[foto,20.jpg,A 2014. év horgásza díj győztesei: Fekete Balázs és a 81,5 kg-os gyönyörû harcsa - mindketten kellettek a sikerhez!,e,k]
Haldorádó Team