Címvédőként készülni egy versenyre nagyobb teher, mintha normálisan, „csak nyerni” szeretnénk. Az ismételt bizonyítási vágy (hogy nem volt véletlen a tavalyi győzelem), néha görcsös állapotot idézhet elő az emberben, bizony álmatlan éjszakákat is okozhat. Éppen ezért nagyon komoly felkészülés előzte meg az idén tavasszal megrendezett maconkai versenyt. Mivel Kracsál Feri barátom kerek perec kijelentette, hogy ő nem csinálja végig még egyszer ezt a hatalmas fizikai igénybevétellel járó versenyt, megfelelő, új társ után kellett nézem. Végül is Ponyi Zsoltra esett a választásom, akit már kellően megismertem a Cassienen történő közös horgászatunk során, és alkalmasnak találtatott arra, hogy belépjen a Haldorádó-Team bojlis, pontyhorgász csapatába.
A versenyre történő felkészülés során először elméletben, gondolatban vettük végig a főbb tennivalókat, nagyban hasznosítva a tavalyi győzelmünk során alkalmazott nyerő taktikát. Szinte napokig csak az elképzeléseket írtam össze, komoly dilemma elé állítva magamat a megfelelő taktika és horgásztechnika összeállítása során. A következő kérdésekre kellett minél előbb választ találni, a jó megoldásokat kiválasztani.
Milyen etetési stratégiával kezdjük el az ötnapos versenyt?
Mekkora mennyiségû etetőanyagot jutassunk be a vízbe első alkalommal? Kisebb vagy komolyabb mennyiség legyen?
Mire helyezzük az etetőanyag kiválasztásánál a fő hangsúlyt? Pellet vagy bojli kerüljön előtérbe?
A pelletek méretét és oldódását figyelembe véve milyen sorrendet állítsunk fel a naponkénti, reggeli etetések alkalmából?
Az aprómag mix milyen magokból tevődjön össze, mivel ízesítsük meg?
Milyen méretû és ízesítésû bojlikat készítsünk a versenyre?
Milyen átmérőjû főzsinórt és előkét, valamint mekkora méretû horgot használjunk?
Az etetési segédeszközök (rakéta, dobócső, csúzli) közül melyiket részesítsük előnyben?
Nézzük át együtt, hogy a felkészülés alatt miképpen sikerült megoldást találni a kérdéseinkre, hogyan sikerült megvédeni a 100 órás verseny során a Haldorádó-Peugeot Teamnek a bajnok címet!
A verseny 22. órája
A sorsolásra ismételten nem panaszkodhattunk, mivel a gátra kerülni kifejezetten szerencsének számít, az ott található nagytestû halak sokat nyomhatnak a latba a végelszámolás során. Apró gondot csak a meredek gátoldal jelentett, kissé tartottam tőle, hogy a verseny végére, a 100 óra elteltével „hegyi kecskévé” változom, és csak mekegni tudok a hegymászástól, a fáradtságtól. A szomszédokra sem lehetett panasz, hisz az SBS-SZIKO Team és a Kagyló Team személyében megfelelő felkészültségû és tudású csapatok kerültek mellénk, jó kis versenynek néztünk elébe. Az első, alapozó etetés során előzetes megbeszélésünk szerint nagyon komoly mennyiségû etetőanyaggal kezdtünk. 20 kiló apró méretû, gyors oldódású pellet, 20 kiló, ízesített aminóval ellátott aprómag mix, csemegekukorica és 5 kiló, különböző méretû kolbászos és májas bojli került beetetésre. Bizony eltelt vagy fél óra, mire megfelelően szétterítettük ezt a közel 60 kiló anyagot!
Az első órákban egyértelmûen látni lehetett, hogy a halak a melegedő, tavaszi időnek köszönhetően a sekélyebb vízzel rendelkező részeken tartózkodnak, kapásra inkább ezeken a helyeken lehetett számítani. Különösen vonzóak voltak a halak számára a sekély vízzel borított nádasok, a hosszabb nádfalak. A nádasokban, azok szélein tömegével tartózkodtak és táplálkoztak a pontyok. Ennek köszönhetően a sorsolt pályák adottságait pár csapat hamar felismerte, és a halak gyengébb étvágya, kapókedve ellenére egy nap elteltével már szinte komolynak mondható előnnyel álltak az élen. A Pontymánia és a Dinki Team fej fej mellett haladva vezették a mezőnyt, igazi meglepetés ekkor még nem igazán látszódott. Bár mi (Haldorádó-Peugeot Team) a gáti helyünket figyelembe véve nagyon vártuk az időjárás előrejelzés szerint, pénteken érkező hidegfrontot.
Kettő nap elteltével az élen nem történt igazi változás, mindössze csak a román SIP CARP Team tudott a második helyre fellépni. Mindezt tette egy olyan helyről (a felező szigeten található C1-es pályáról), amitől a sorsolás előtt szinte mindenki rettegett, messzire szerette volna elkerülni. Azt hiszem, a román csapat tudását fényesen bizonyította az, hogy két nap elteltével 175 kilós összfogással előreléptek a második helyre. Az első hat helyezett hellyel-közzel kezdett már a második naptól elhúzni a mezőnytől, a kezdeti gyengébb fogásokat figyelembe véve komoly előnyök kezdtek kialakulni az élen. Az időjárásban viszont már péntek délután kezdte éreztetni a hatását a betörő hidegfront, s ez lassan a fogásokban is kezdett megmutatkozni.
Szombat reggelre végre megtörtént nálunk az áttörés, elkezdtünk felzárkózni a versenyt vezetető duóra. Egy őrületes rohanás vette kezdetét, szinte megállás nélkül fogtuk a halakat közel 5 kilós átlagban, de csak elképesztő erőfeszítések árán tudtuk tartani a tempót. A sorozatos fogásokat két nagyon fontos tényezőnek köszönhettük. Kezdett beérni az etetésünk, egyre több halat tudtunk az etetésen tartani, valamint az időjárás-változás, a hidegfront is éreztette hatását. A sekély területekről szinte eltûnt a hal! A napok alatt felgyülemlett, közel 200 kilós hátrányunkból 70 óra elteltével mindössze csak 80 kiló maradt! Valamivel több, mint egy nappal a verseny vége előtt ez igen biztatónak tûnt, különösen akkor, ha a halfogási tempónkat vettük figyelembe. Megújult a remény a címvédésre, és ezt a lehetőséget mindenképpen szerettünk volna kihasználni. Az előre megbeszélt etetési taktikát folytatva a szombat reggeli csónakos etetésnél teljes mértékben elhagytuk az aprómagvakat, pelletekből is csak a lassú oldódású, minimum 12 mm átmérőjûket szórtuk be. Bojliból kevesebb, mint egy kiló került beetetésre, szándékaink szerint a kapások után a partról, dobócső segítségével akartuk helyben tartani a halakat. Szinte transzban vártuk az utolsó 24 órát, éreztük, hogy nem mindennapi események fognak következni.
Egy őrületes éjszakát követően, vasárnap reggel 7 órára átvettük a vezetést! Közel 30 kilós előnnyel vezettünk a Pontymánia és a SIP CARP Team előtt. A reggeli eredményeket böngészve a szemünknek is alig akartunk hinni, amikor a táblázatra tekintettünk. Bár különleges, kockázatos etetési taktikát alkalmaztunk a versenyen, a horgászati stratégiánk sem volt mindennapos, bíztunk is a sikerünkben, de az, hogy a verseny vége felé az első helyen fogunk állni, tán csak a legmerészebb álmunkban fordult elő. Tudtuk, hogy a sorsunk innentől kezdve már a saját kezünkben van, ezt már csak elrontani lehet. Éppen ezért kicsit változtatva az etetési taktikán a reggeli csónakos etetés alkalmából csak bojlit etettünk be, s azt is kizárólag 8 és 14 mm-es méretben. Próbáltuk több munkára kényszeríteni a halakat az etetésen, kitartó keresésre ösztönözni őket, hogy minél előbb megtalálják a csalinkat.
Szinte még most is alig akarom elhinni, hogy megtörtént a csoda, ismételten győztünk a Maconkai Bojlis Kupán! A környező országok és a hazai élcsapatok jelenlétét figyelembe véve ez a teljesítmény nálam az összes eddigi bojlis megmérettetés közül kiemelkedik, első helyen áll!
Pár gondolat erejéig kitérnék sikerünk apróbb összetevőire, gondolván arra, hogy egy későbbi írásban majd részletesebben is elemezném a különböző bojlis versenyekre történő elméleti és gyakorlati felkészüléseket, az edzéseket, az etetőanyag kiválasztását és elkészítését, a megfelelő etetési helyek kiválasztását és a különböző felszerelések alkalmazását.
Addig is nézzük át, hogy mik voltak azok a főbb dolgok, melyek valószínûleg meghatározóak voltak maconkai sikerünkben.
VI. MACONKA-MOSELLA-K-KARP NEMZETKÖZI BOJLIS KUPA, 2006
Helye- zés
Sors. hely
Csapat neve
Ország
Csapattagok
Össz. kg
db
Átl. kg
1.
A6
HALDORÁDÓ-PEUGEOT TEAM
Magyarország
Ladányi Tamás Ponyi Zsolt
534,38
113
4,73
2.
C1
SIP CARP TEAM
Románia
Sipos Attila Micula Péter
477,81
210
2,28
3.
B4
PONTYMÁNIA
Magyarország
Dredor György Kiss Tamás
453,58
190
2,39
4.
A7
SBS SZIKO-TEAM
Magyarország
Szigetfalvi András Kovács Zoltán
295,43
85
3,48
5.
C2
NAGYBÁNYAI KOPEJ
Románia
Sillasi Sándor Szabó Elemér
272,76
127
2,15
6.
B3
TEAM PÉCS
Magyarország
Lőrincz László Szirényi Csaba
265,03
81
3,27
7.
B8
NUTRABAITS-SPRO TEAM
Magyarország
Ács József Morar Radu
251,59
76
3,31
8.
C8
DINKI CARP TEAM
Szerbia és Mont.
Zivlak Janko Markovic Lazar
237,6
83
2,86
9.
B2
A,LA CARP TEAM
Románia
Nitu Ion Lupsan Aurel
198,97
92
2,16
10.
A9
B-BAU KING BAITS TEAM
Magyarország
Kanyó Péter Balogh Péter
190,83
37
5,16
11.
A1
HALCAPONE
Magyarország
Szalai Árpád Herpai László
144,15
56
2,57
12.
C5
MELEG BAITS CARP TEAM
Szerbia és Mont.
Ivica Kiralj Zoran Meleg
133,29
60
2,22
13.
C9
A-SZ ULTIMATE TEAM
Magyarország
Asztalos László Szilágyi Tamás
130,37
65
2,01
14.
A5
KAGYLÓ TEAM
Magyarország
Kiss Zsolt Szidiropulosz András
125,66
20
6,28
15.
B9
CARP RANGER TEAM
Magyarország
Avar István Fruhstuck Péter
112,97
28
4,03
16.
B6
GIGANT BAITS TEAM
Magyarország
Polgár Károly Glück Norbert
109,04
49
2,23
17.
A8
K-KARP TEAM HUNGRAY
Magyarország
Király Attila Feri Sándor
103,02
37
2,78
18.
C3
CARP FIX No 1. TEAM I.
Magyarország
Fehérvári Gábor Erdei Norbert
98,27
34
2,89
19.
A4
EURO-BUKI-MIX TEAM
Németország
Marius Nihorencu Martin Baumgarten
97,46
32
3,05
20.
C7
MOSELLA-KING BAITS TEAM
Magyarország
Tari István Módis Sándor
87,4
42
2,08
21.
B1
DECATHLON TEAM
Magyarország
Bancsók Miklós Tóth Gábor
86,34
27
3,2
22.
A3
NYESŐ CARP TEAM
Magyarország
Nyeső Csaba Ifj. Nyeső Csaba
72,26
22
3,28
23.
B7
HAR CARP TEAM ROMANIA
Románia
Nicolae Badulescu Constantin Mateescu
65,75
14
4,7
24.
C6
MELEG BAITS AUSTRIA
Ausztria
Dragan Grahovic Dejan Beric
65,44
36
1,82
25.
C4
HOROG-ÁSZ CARP TEAM
Magyarország
Tóth Csaba Tóth Róbert
62,28
28
2,22
26.
B5
CARP DEVILS
Magyarország
Balis József Fekecs János
61,42
19
3,23
27.
A2
IMPERIAL BAITS TEAM
Magyarország
Csörgő Tamás Török Zoltán
17,76
6
2,96
Összesen:
4.750,82
1669
Ladányi Tamás
Üzenetküldés
A funkció csak bejelentkezett felhasználók számára érhető el.
Ha el szeretné küldeni észrevételét a fenti tartalommal kapcsolatban, jelentkezzen be!